У межах Національного тижня безбар’єрності на Вінниччині відбувся воркшоп для фахівців соціального захисту громад: «Послуга підтриманого проживання. Важливість впровадження послуги в ТГ для осіб з важкими психічними розладами та інтелектуальними порушеннями. Особливості надання послуги відповідно до Державного стандарту».
За словами Першої заступниці начальника ОВА Наталі Заболотної, цей формат вже другий рік поспіль реалізується спільно з ГО «Справа Кольпінга в Україні». Основна мета — масштабувати цю послугу у громадах, налагодити партнерство та поділитися успішними кейсами.
«Ще у 2020-2021 роках Вінниччина однією з перших в Україні почала надавати цю послугу через соціальне замовлення, у 2024-му послугу впроваджено вже й на базі обласного центру комплексної реабілітації. Маємо позитивний досвід і в громадах, зокрема у Томашпільській — де послуга надається за місцем проживання. Проте ми не зупиняємось — працюємо над масштабуванням. І безбар’єрність — це не про поблажки, а про рівність можливостей та повагу до гідності кожного», - зауважила Перша заступниця начальника ОВА.
Під час воркшопу, фахівці соціального захисту розглянули успішні кейси надання соціальної послуги підтриманого проживання в області задля впровадження зазначеної послуги в територіальних громадах. Разом з тим, дізналися багато цікавого та обмінялися досвідом.
Підкреслюючи важливість надання послуги підтриманого проживання на Вінниччині, заступник начальника ОВА (CDTO) Андрій Кавунець зазначив: «Говорячи про впровадження цієї послуги для осіб з важкими психічними розладами та інтелектуальними порушеннями, ми розуміємо, що отримувачі цієї послуги – це також інші категорії населення: особи похилого віку, люди з інвалідністю. На жаль, ця послуга актуальна також і для ветеранів. Не чекаючи коли настане мир, ми вже сьогодні повинні бути готові якісно надавати цю послугу захисникам та захисницям після їх повернення до цивільного життя. Щиро дякую усім, хто свідомо підходить до цього питання».
У межах заходу учасники відвідали будинок підтриманого проживання для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень у м. Вінниця. Там отримують послугу 7 повнолітніх молодих людей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень і ще 3 - за місцем проживання.
У будинку, в домашній атмосфері молоді люди навчаються бути самостійними у побуті. Вони усі разом займаються побутовими справами: прибирають будинок, планують покупки, ходять за продуктами до крамниці, разом готують їжу. Окрім того, хлопці займаються власною справою – виготовленням пастили та фріпсів. Виручені кошти спрямовують на підтримку ЗСУ. Зокрема, виготовляють окопні свічки для наших захисників та захисниць.
«Безбар’єрність — це для всіх. А підтримане проживання — шлях до неї. Разом формуємо суспільство, де кожен має шанс на підтримку, самостійність та щасливе життя», - резюмувала Наталя Заболотна.