Заступник начальника ОВА Андрій Кавунець провів робочу зустріч з представниками підрозділу реабілітації та обмеження життєдіяльності Бюро ВООЗ в Україні щодо участі тергромад Вінниччини у пілотуванні проєкту з реабілітації, соціальної допомоги та інвалідності.
У зустрічі взяли участь керівник підрозділу Марлі Квінн, технічний офіцер з обмежень життєдіяльності та реабілітації Володимир Голик, міжнародний консультант Всесвітньої організації охорони здоров’я, координатор програм Мікаеле Лівоні, технічний спеціаліст з соціальних послуг та довготривалої допомоги Ольга Горб, міжнародний консультант Всесвітньої організації охорони здоров’я, радник з питань інклюзії при обмеженнях життєдіяльності Стефані Шрамм, національний консультант з прав осіб з інвалідністю Богдан Мойса.
Також долучилися представники профільних департаментів ОВА та районних військових адміністрацій, які зацікавлені в участі в проєкті.
Заступник Начальника ОВА акцентував, що розвиток реабілітації є одним із пріоритетів у діяльності обласної військової адміністрації.
«Після початку повномасштабного вторгнення кількість осіб, які потребують реабілітації зросла в рази. Відповідно нам потрібно розбудовувати мережу реабілітаційних закладів та відділень по всій області. З підтримкою міжнародних партнерів ми вже багато зробили від початку війни, але, на жаль, потреби переважають і будуть зростати», - зауважив Андрій Кавунець.
Крім цього, посадовець додав, що значна частина переселенців, які проживають на Вінниччині, потребують послуг за напрямом реабілітації та подальшої соціальної підтримки.
«На території області станом на зараз – близько 113 тис. осіб з інвалідністю. Серед ВПО – близько 6,5 тис. осіб. Водночас в межах централізованої евакуації ми продовжуємо приймати до наших інституційних закладів людей, які потребують постійної сторонньої допомоги, в тому числі реабілітаційного характеру. Вінниччина зацікавлена в участі в проєкті та розвитку реабілітаційного напряму загалом», - зазначив Андрій Кавунець.
Враховуючи особливості кожного закладу та громад, для пілотування моделі довготривалого догляду, яка передбачає надання інтегрованої медичної, реабілітаційної та соціальної допомоги, було запропоновано три маршрути у Вінницькому, Жмеринському та Могилів-Подільському районах.
Під час зустрічі керівниця підрозділу Марлі Квінн розповіла, що робота її команди сфокусована на тому, щоб люди з інвалідністю, різними травмами, тривалими захворюваннями і станами отримували всю необхідну допомогу та доступ до всіх послуг у сфері охорони здоров’я на рівні з іншими.
Директорка Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОВА Ольга Задорожна поінформувала про специфіку надання реабілітаційних послуг у медзакладах Вінницької області та роботу з громадами за цим напрямом.
В контексті розмови Володимир Голик зазначив, що підрозділ ВООЗ ефективно співпрацює з МОЗ України та закладами охорони здоров’я нашої держави.
«Розуміємо, що розвиток реабілітації в громадах – є одним із флагманських проєктів МОЗ України в рамках Стратегії безбар’єрного простору до 2030 року. ВООЗ вже декілька років працює з багатопрофільними закладами охорони здоров’я, зокрема, й Вінниці. Зараз ми дивимося на позастаціонарний сектор реабілітації – що відбувається з людиною після того, як її випишуть з відділення. Саме тут співпраця з соціальним сегментом є ключовою». – зауважив Володимир Голик.
Також учасники зустрічі обговорили поєднання функціоналу послуг охорони здоров’я та соціальної сфери в медичних і соціальних закладах для надання комплексної підтримки громадянам, які цього потребують.
Директорка Департаменту соціальної та молодіжної політики ОВА Світлана Ярмоленко окреслила загальну ситуацію щодо розвитку соцпослуг та їх надавачів, а також розповіла про спроможність закладів, що надають реабілітаційну допомогу.
Також було озвучено актуальні потреби соцсфери, що стосуються реабілітації. Передусім – це кадрове забезпечення, підвищення кваліфікації працівників та необхідність технічного оснащення закладів.
Наприкінці зустрічі учасники домовилися про продовження подальшої комунікації.
«Ми готові надати все необхідне сприяння, щоб усі, кому потрібна реабілітаційна і соціальна підтримка – ветерани війни, наші захисники та захисниці, постраждалі від війни, особи з інвалідністю, цивільні, – мали змогу якісно й своєчасно її отримати безпосередньо у своїх територіальних громадах». – резюмував Андрій Кавунець.