19-20 жовтня у м. Вінниці обговорюють питання, що стосуються викликів і можливостей у збереженні об’єктів культурної спадщини України.
В конференції, яка проходить у приміщенні готелю «Франція» беруть участь: заступник голови ОДА Ігор Івасюк, Почесний президент Міжнародної Ради з охорони пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Густаво Араоз, начальник управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України Олександр Єпіфанов, заступник начальника управління охорони культурної спадщини-начальник відділу формування політики у сфері охорони культурної спадщини Міністерства культури України Юлія Нечипоренко, асистент радника посла США в Україні з питань преси, освіти та культури Ольга Любінецька, радник Міністра культури України Павло Третьяков, директор Українського центру культурних досліджень Ірина Френкель, фахівці з охорони пам’яток та історичних місць.
У вітальному слові до учасників зібрання Ігор Івасюк підкреслив важливість проведення Міжнародної конференції з питань культурної спадщини саме на Вінниччині : «Це є своєрідне визнання ролі й значення культурної спадщини , яка є в нашій області, а з другого боку – це величезна довіра до органів місцевої влади, які прикладають чимало зусиль для збереження, відродження і охорони пам’яток і визначних місць нашого краю. Вінниччина займає одне із провідних місць в державі за кількістю пам’яток культури після АР Крим (12350 пам’яток), Харківської (8244), Запорізької (7735), Луганської (6755), Чернігівської ( 5518) областей. Ми маємо4302 пам’ятки: 1739 – археології, 1893 – історії, 574 – містобудування та архітектури, 96 – монументального мистецтва. Тож учасники конференції матимуть змогу, перебуваючи на Вінниччині, ознайомитись із деякими з них».
Ігор Івасюк також зазначив, що в даній галузі є дуже багато викликів і проблем: за даними останніх досліджень , в області до 70 % об’єктів потребують ремонтів, а близько 10 % - відновлення та проведення негайних антируйнівних заходів. Як приклад, заступник голови ОДА навів ситуацію з вінницькими Мурами (коштами місцевого бюджету вчасно проведено роботу по укріпленню пам’ятки).
Презентуючи «Потенціал культурної спадщини Вінницької області», Ігор Івасюк ознайомив учасників конференції із найвизначнішими пам’ятками, які є об’єктами національної та регіональної політики.
«Протягом останніх трьох років на Вінниччині проведено часткову інвентаризацію пам’яток культурної спадщини. Із оглянутих, 250 пам’яток архітектури і містобудування, 254 пам’яток історії та 806 пам’яток археології, виявлено пошкодження 219 пам’яток. Із 32 державних музеїв області - 15 знаходяться в будівлях пам’яток архітектури та історії ,у тому числі, національного значення, 8 з них потребують проведення ремонтно-реставраційних робіт», - зазначив посадовець.
За його словами , протягом 2017-2018 років в області реалізовано низку пам’яткоохоронних заходів: проведено ремонтно-реставраційні роботи на 750 пам’ятках архітектури та історії місцевого значення, на що використано понад 51 млн. грн. бюджетних коштів (25 млн. 178,0 тис. грн. з державного бюджету, 20 млн. 864,0 тис. грн. з місцевого бюджету) та 8 млн. 636,0 тис. грн. інших надходжень.
Почесний президент Міжнародної Ради з охорони пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Густаво Араоз присвятив свій виступ «Культурній спадщині у 21 столітті»
«Культурна спадщина не здатна генерувати або покращувати економічний дохід. Стале збереження – це те збереження, яке дозволяє майбутнім поколінням насолоджуватися спадщиною без компромісів. Це означає, що ми не можемо допустити незворотні зміни у місцях спадщини. Маємо проаналізувати бачення як зберігати надбання минулого, яке було в 20 столітті ( коли почався рух за збереження)і окреслити завдання, як це має бути у 21 столітті»,- підкреслив Густаво Араоз.
Після виступів, зазначених у порядку денному, конференція продовжила роботу у формі дискусійних панелей.
Завтра учасники Міжнародної конференції «Культурна спадщина у ХХІ столітті» продовжать роботу за визначеними напрямками.