18 травня в Україні відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановують пам'ять жертв геноциду кримських татар з нагоди 81-х роковин трагедії їх масової депортації.
  Саме 18 травня 1944 року за наказом сталінського режиму розпочалась масштабна спецоперація. Протягом кількох днів майже 200 тисяч кримських татар було насильно вивезено з Криму до Середньої Азії, Сибіру, на Урал, до північних регіонів росії. Людей вивозили в товарних вагонах — у нелюдських умовах, без води, їжі, медичної допомоги
  Депортація була одним із засобів «детатаризації» Криму. Іншими засобами були знищення культурних та історичних пам’яток, заміна історичних назв місцевостей новими
  Геноцид кримськотатарського народу — це не лише трагедія одного етносу. Це — трагічний урок для всього людства. Пам’ять про депортацію 1944 року є важливою складовою національної пам’яті українців. Вона нагадує нам про ціну свободи, про важливість боротьби за права людини, про небезпеку мовчазної згоди на злочини проти народів.
Сьогодні кожен українець розділяє з кримськотатарським народом біль від трагедії. Ця дата нагадує, що можна злочинно відібрати в народу його землю, та неможливо відібрати в народу його дух і волю.