02 вересня в приміщенні Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбулися урочистості з нагоди початку навчального року. Ліцеїстів та першокурсників привітали голова Вінницької обласної Ради В. Соколовий, директор Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації В. Буняк, начальник управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики обласної державної адміністрації           О. Дернова, голова профспілки працівників культури області, директор Вінницького академічного обласного театру ляльок Т. Побережна, директор Вінницького фахового коледжу мистецтв ім.        М. Д. Леонтовича С. Городинський.

   04 вересня у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Отамановського проведено Стусівські читання «І в смерті з рідним краєм поріднюсь…» до дня пам’яті поета-земляка, політв’язня, Героя України Василя Стуса, за участі начальника управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації О. Дернової та заступника директора з наукової роботи та інформатизації Вінницької ОУНБ ім. В. Отамановського Г. Слотюк.

   07 вересня відбулося відкриття 87-го театрального сезону та прем'єра вистави «Рожеві хмари» у Вінницькому академічному обласному театрі ляльок. В урочистій церемонії взяли участь депутатка Вінницької обласної Ради І. Івасюк, заступник начальника управління культури та креативних індустрій Г. Пасека, перший заступник директора Департаменту культури Вінницької міської ради О. Циганков.

   07 вересня проведено ІІ Всеукраїнський фестиваль «Жива культура - живий світ» у Національному музеї народної архітектури та побуту України м. Київ, який присвячений нематеріальній культурній спадщині. Вінницьку область представила найчисельніша кількість майстрів, які презентували 13 елементів НКС із різних територіальних громад.

 Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського

   02 вересня до Дня знань відбувся загальнобібліотечний День інформації «Бібліотека: інформація + знання = успіх», книжкові виставки «Знання – шлях у майбуття» та «Вища аграрна освіта в Україні: стан і перспективи розвитку», рекомендаційний бібліографічний список «Освіта відкриває шлях до знань, а знання – до успіху», виставка-свято «Здрастуй, школо! Ненька-Україна нас вітає всіх зі святом знань!», експрес-виставка «Право на освіту: міжнародний та національний вимір», бібліографічний рекомендаційний список «Організація процесу навчання іноземних мов у НУШ», інформаційні години «Здоровий спосіб життя: знаємо більше – живемо довше» та «Здоровий спосіб життя: знаємо більше – живемо довше», відеоогляд методичної літератури «Музичне мистецтво».

   Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: презентацію книжково-ілюстративної виставки «Наскрізь новочасний письменник» до 160-річчя від дня народження Михайла Коцюбинського, українського письменника-класика, громадського діяча, годину поезії з вінницьким поетом Ярославом Морозом у межах проєкту «У поезії живе людина», зустріч з психологом, арттерапевтом, головою групи самодопомоги «ГО ВКУПІ» Галиною Бурковською в межах проєкту UHU SMUHA2 «Шлях до гармонії», інформаційну годину «Спосіб життя та ендокринні захворювання» із циклу «Зустріч з лікарем», день фахівця «Сучасні підходи у викладанні іноземних мов» до Міжнародного дня грамотності, «Національні читання» («Narodowe Czytanie») за твором Юліуша Словацького «Кордіан», спільно з ГО «Конфедерація поляків Поділля – ХХІ століття», «Поетичний Чайник, чи акустика рим…» - літературно-мистецьке об’єднання при Вінницькій обласній організації Національної спілки письменників України.

   Для користувачів бібліотеки організовано: майстер-клас «Орігамі – ефективний напрямок арттерапії» в межах проєкту «Промоція здоров'я» спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс», клуб з особистісного розвитку «Відродження», клуб спілкування англійською мовою з волонтерами, засідання клубу «Зустріч», тренінги «Мобільна фотографія і штучний інтелект: створення та просування контенту в Instagram» для людей старшого віку та «Графічний дизайн. Платформа Canva» для жінок ВПО всеукраїнської мережі безпечного простору «Затишно space» в межах проєкту БФ «Схід SOS», гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття», онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером, клуб вихідного дня, годину дозвілля «Бібліоспіви».

Упродовж тижня діяли книжкові виставки: виставка-вшанування «У пам’яті минулого немає» до Міжнародного дня пам’яті жертв фашизму, до Дня пам’яті жертв Бабиного яру, виставка книги Б. Хоменка, В. Циганюка «Подільськими стежками Михайла Коцюбинського», книжкові виставки «Письменницьким маршрутом місцевих авторів» до Дня міста та «Земний та незламний…» до дня пам’яті Василя Стуса, українського поета, перекладача, прозаїка, літературознавця, правозахисника, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, Героя України.

 Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка

  05 вересня відбулася виставка-презентація «Україна-читає!», присвячена українським письменникам-ювілярам 2024 року.

   Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: інтелектуально-розважальну гру «Ми - майбутнє України» та майстер-клас «З Україною в серці» для шестикласників ліцею № 1, українознавчу вікторину та патріотичний майстер-клас для учнів 4-а класу ліцею № 7, зустріч з Дар'єю Паламарчук вінницькою письменницею та художницею для старшокласників ліцею № 7.

Вінницький обласний краєзнавчий музей

   У музеї триває робота виставок «України щит», дитячого малюнка за результатами обласного конкурсу візуального мистецтва «Шлях до Перемоги», «Малюнок на склі з колекції Віктора Косаківського», «Душа в місті Марії», авторської кераміки Ольги Цибулі та Устини Пужак «Світло минулого».

   Упродовж тижня проведено: 3 кураторські екскурсії виставкою «України щит» для учнів     4-х класів Вінницького ліцею № 29, майстер-клас «Глина, що співає» з гончарства від Ольги Цибулі та Устини Пужак, пішохідну екскурсію «Мистецькі історії Вінницьких вулиць» у рамках програми «Заходи вихідного дня».

Оновлено мартиролог загиблих захисників у російсько-українській війні.

Вінницький обласний художній музей

   04 вересня відбувся вебінар «Вплив воєн, конфліктів та інших катастроф на здоров’я населення», організованим проєктом USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» спільно з Всеукраїнською асоціацією фахівців громадського здоров’я за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.        

   Упродовж тижня проведено заняття студії музейного копіювання «Copy-art» в рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки, мистецьку акцію для школярів та студентів з нагоди Дня знань «Музей: Terra incognita».

   Державний історико-культурний заповідник «Буша»

В   продовж тижня працювало 5 виставок: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля», «Свою Україну любіть».

 Вінницький обласний центр народної творчості

   04 вересня проведено творчий вечір з нагоди відзначення 80-річчя дня народження Михайла Микитовича Пустовіта - керівника народного аматорського духового оркестру Сугаківського СБК Вендичанської сільської ради Могилів-Подільської громади та 50-річчя діяльності оркестру.

   05 вересня відбувся майстер-клас з вишивки за участі Наталії Шпак-Косаківської, заслуженого майстра народної творчості України.

   Упродовж тижня відбувся ІІ обласний мистецький проєкт «Колосок до колоска...» («Золото обжинкової квітки») присвяченого відзначенню 33-ї річниці Незалежності України, виставлені відеосюжети: Сутисківської ТГ, Мурованокуриловецької ТГ, Іванівської ТГ, Северинівської ТГ.

  Вінницький обласний центр культури «Щедрик»

   02 вересня проведено концертну програму під назвою «Хай в мирному небі літають птахи», підготовлену працівниками ВОЦК «Щедрик» (членами УТОС) та учасниками художньої самодіяльності ПОГ «Вінницьке УП УТОС» у таборі відпочинку «Я, Маріуполь Родина».

   04 вересня відбувся показ українського фільму «Я, «Побєда» і Берлін» в рамках проєкту «Кіно заради Перемоги!» у молодіжному центрі «Квадрат».

Вінницький академічний обласний театр ляльок

   Протягом тижня здійснено показ вистав: «Веселе мишеня», «Котик та Півник» у закладах дошкільної освіти м. Вінниці.

Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича          

   04 вересня відбувся концерт академічного камерного оркестру «Арката» А. Вівальді «Чотири безсмертні сезони».

Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича

   07 вересня проведено годину повідомлень «Міжнародний день грамотності» - це символ досягнень усього людства» до Міжнародного дня грамотності, відеоогляд «Біль війни відчутний і сьогодні» до Міжнародного дня пам’яті жертв фашизму, дня пам’яті українців – жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.

   Протягом тижня триває бібліомікс «Незалежній Україні – наша шана нині і навік!» до Дня Незалежності України.

ТУЛЬЧИНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ КУЛЬТУРИ 

02 вересня проведено виховну годину «Ми українці: честь і слава незламним» присвячена початку навчального року.

ГРОМАДИ

Моніторинг діяльності клубних закладів області

   04 вересня відбувся конкурс дідухів та композицій «Ми-нащадки хліборобів» у КЗ «Центр культури та дозвілля Лука-Мелешківської сільської ради».

   Упродовж тижня в клубних закладах області проведено культурно-мистецькі заходи: майстер клас по виготовленню обрядових дідухів «Обереги роду нашого» у КЗ «Центр культури, мистецтв та естетичного виховання Іллінецької міської ради», участь в урочистостях «Школа двері відчиняє-незламне покоління зустрічає» у КЗ «Центр культури та дозвілля Калинівської міської ради», культурно-мистецький захід «Оркестр - це моє життя» присвячений 50-річчю від дня заснування народного аматорського духового оркестру с. Сугаки у КЗ «Центр культури та дозвілля Вендичанської селищної ради», бесіду на тему «Мобілізація жінок під час воєнного стану» у КЗ «Центр культури та дозвілля Калинівської міської ради».

   Відбулися благодійний концерт гурту «Смерека» у КЗ «Центр культури та дозвілля Піщанської селищної ради» та благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ у КУ «Центр культури та дозвілля Ободівської сільської ради».

Моніторинг діяльності музейних закладів області

   04 вересня відбулися заходи та покладання квітів до пам’ятного знаку із вшанування пам'яті видатного поета, перекладача, дисидента, прозаїка Василя Семеновича Стуса у музеї Василя Стуса (с. Рахнівка Гайсинського району).

   За вказаний період створено 10 виставок: до Дня партизанської слави «Подвигу вічно жити» (Бершадський краєзнавчий музей) та «Пішли в похід, ввійшли в легенди» (музей історії с. Баланівка, Гайсинський район), «Розвиток освіти у Ольгополі у ХХ ст.» (краєзнавчий музей            с. Ольгопіль, Гайсинський район), «Фото з родинного альбому» (музей історії с. Гопчиця, Вінницький район), «Життя покладене на вівтар України» (музей Василя Стуса (с. Рахнівка Гайсинського району), «Трагедія Бабиного Яру» (музей історії та етнографії сіл Мурафської сільської ради, с. Пеньківка Жмеринського району), «Одвічна пристань – рідна школа» (Оратівський краєзнавчий музей), «Ми вас пам’ятаємо» (Сутисківський історичний музей «Слава»), «Народе мій, до тебе я ще верну…» краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка (селище Літин), «Слава Україні, Героям слава» (музей культури села та галерея Прокопа Колісника,            с. Поташня Гайсинського району).

   Упродовж тижня музейними закладами області проведено: лекції «Не підлягає забуттю» до 83-ї річниці трагедії Бабиного Яру та «Українська держава очима М. Грушевського» до 160-ї річниці від дня народження Михайла Михайловича Коцюбинського у Бершадському краєзнавчому музеї, зустріч учнів місцевої школи з ветеранами російсько-української війни Вільгельмом Кройцом та Людмилою Менюк у музеї АТО (м. Гайсин), майстер-класи з декоративно-ужиткового мистецтва у міському історичному музеї м. Жмеринка.

Моніторинг діяльності бібліотек області

   03 вересня відбулися віртуальна виставка книг Мирослава Дочинця до 65-річчя від дня народження українського письменника, журналіста у Брацлавській публічій бібліотеці, віртуальна виставка літератури «Мирослав Дочинець – письменник, журналіст» у КЗ «Публічна бібліотека Козятинської міської ради», книжкова виставка «Ловець миттєвостей життя» у КЗ «Публічна бібліотека» Літинської селищної ради.

   З нагоди Дня знань у бібліотеках області проведено культурно-мистецькі заходи: книжкові виставки «З Днем знань!» у КЗ «Публічна бібліотека» Літинської селищної ради, «Першовересень кличе до школи» у центральній бібліотеці м. Ладижин, «Країна знань» у КЗ «Публічна бібліотека» Ольгопільської сільської ради, «Обрії пізнання» у КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради, «Світ знань відкриває книга» у Іванівській сільській бібліотеці, «Вересень дітей збирає і до книжки закликає» у бібліотеці-філії с. Журавне КЗ «Хмільницька публічна бібліотека» Хмільницької міської ради, «1 вересня – перший крок до навчання» у бібліотеці-філії с. Великий Митник, бібліодайджест «Шкільні будні на сторінках книг» та годину мужності «Моя країна – Україна!» у Бершадській публічній бібліотеці, виставку-запрошення «Вересень дітей збирає і до книжки закликає!» у КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради, тематичну виставку «До країни знань мандруємо з книжками» у КЗ «Тростянецька СПБ», виставку-пораду «Під вітрилами книг – до нових відкриттів» у Барській публічній бібліотеці, виставку-інсталяцію «Світ знань нам відкриває книга!» у бібліотеці-філії с. Моївка КЗ «Публічна бібліотека» Бабчинецької сільської ради, книжкову фотозону «В новий навчальний рік з бібліотекою» у КЗ «Брацлавська публічна бібліотека», день Спільнодії – «Майстерка ментального здоров’я» та акцію Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованою Першою леді України Оленою Зеленською у публічній бібліотеці та бібліотеці для дітей Томашпільської селищної ради.

   До дня пам'яті Василя Стуса – Героя України, лауреата Національної премії ім.                     Т. Г. Шевченка, поета, правозахисника, перекладача проведено ряд заходів: книжкові виставки «Незламний син українського народу» у КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради та «Не просто поет, а дух і совість народу» у КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради», виставку-вшанування «Журба і гордість України» у КЗ «Хмільницька публічна бібліотека» Хмільницької міської ради, відеопрезентацію «Незламний борець правди і свободи» та виставку-пам'ять «Феномен незнищенності Василя Стуса» у Гайсинській центральній бібліотеці Гайсинської ЦБС, вікторину «Вчимося, пізнаємо, читаємо та з Україною перемагаємо!» у Василівській бібліотеці Ладижинської ТГ.

   Упродовж тижня в бібліотеках області проведено культурно-мистецькі заходи: презентацію творів Олени Богуцької «Читайте з нами наше, українське» у Куницькій бібліотеці КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради», годину спілкування «Мудрі і багаті літами» у КЗ «Публічна бібліотека Ободівської сільської ради», засідання мовного клубу «Мова єднає» на базі Дашівської публічної бібліотеки імені Йосипа Позичанюка, відеопрезентацію «Український стіл» у рамках загальнобібліотечного проєкту Бершадської публічної бібліотеки Бершадської міської ради «Коли хати ще говорили».

   Розкрито сторінки історії родини Мазур Надії в межах локального онлайн проєкту «Мій край, моя родина у старих світлинах», який започаткований Публічною бібліотекою Томашпільської селищної ради с. Рожнятівка Томашпільської ТГ.