-Цікаво, що доплат медикам первинної ланки за навантаження і постійний ризик через ведення пацієнтів з COVID-19, не передбачено законодавством – ні з державного, ні з місцевого бюджетів. Доплату отримують лише мобільні бригади, які виїжджають за направленням лікарів до пацієнтів з підозрою на COVID-19, щоб взяти у них матеріал для проведення ПЛР-тестування, - коментує Алла Гайдаш, головний спеціаліст з сімейної медицини обласного департаменту охорони здоров`я та реабілітації.

До кінця року у закладах «первинки» планується створити пункти забору біологічного матеріалу для лабораторних досліджень на гостру респіраторну хворобу COVID -19. Це розширить можливості закладів первинного рівня.  Тестування проводитимуть у осіб з ознаками підозрілого випадку гострої респіраторної хвороби, з симптомами ГРВІ, з ознаками негоспітальної пневмонії, з ознаками імуносупресії у випадках госпіталізації. А з початку наступного року планується збільшення капітаційної ставки для медиків первинки за те, що вони першими стикаються з хворобою.

На Вінниччині первинну медичну допомогу надають у 54 КНП «ЦПМСД» ( у 716 фельдшерсько-акушерських пунктах  та  307  амбулаторіях загальної практики сімейної медицини) та 17-ти приватних закладах. 

У закладах первинної ланки працюють 935 сімейних лікарів, з них:  83,5 % – сімейні лікарі, 12,2% – терапевти та 4,3% –педіатри. Станом на 15 грудня з лікарями первинної ланки підписано 86,8% декларацій. 

Наразі ситуація  в області не критична, Вінниччина на 22-му місці за показником захворюваності на КОВІД -19 (1278,8 на 100 тисяч населення). На сьогоднішній день на амбулаторному лікуванні з коронавірусною хворобою перебуває 7283 особи та 9744 – на самоізоляції.

Найбільший рівень захворюваності на коронавірус зафіксовано: у м. Вінниці, Тиврівському, Козятинському, Теплицькому районах.

Пацієнтів, які подолали хворобу, найбільше: у м. Вінниці, Тиврівському, Козятинському, Вінницькому, Калинівському та Томашпільскому районах.

Нині в області функціонує 79 мобільних бригад. За весь період епідемії  мобільними  бригадами здійснено 74639 виїздів та відібрано 131 634 зразків біологічного матеріалу.

У м. Вінниця мобільні бригади центрів первинної медичко-санітарної допомоги оперативно виїжджають до пацієнтів, але є лідер – ЦПСМД№3, який здійснив  майже 9 тисяч виїздів та відібрав 15,5 тисяч зразків матеріалів на дослідження. Серед районів  найбільше виїздів до пацієнтів здійснили мобільні бригади Тиврівського, Вінницького та Хмільницького районів. А топ-3 лідерів по забору біологічного матеріалу – Барський, Бершадський та Вінницький райони.

Звісно, сімейним лікарям не просто, адже понад рік вони на передовій боротьби з новою інфекцією, буває важко фізично і психологічно витримати нинішнє навантаження – трапляються і нервові зриви, і перевтома, і хвороби… Попри все сімейні лікарі продовжують надавати медичну допомогу пацієнтам та першими зустрічаються з хворим, який може бути інфікованим небезпечним вірусом.