-Запалення кишечника – це як бомба уповільненої дії в організмі людини, – розповідає Наталія Кізлова, к.м.н., доцент, завідувачка обласним гастроентерологічним центром Вінницької обласної лікарні ім. Пирогова. – До основних запальних захворювань кишечника відносять неспецифічний виразковий коліт (НВК) і хворобу Крона. Гостре запалення слизової оболонки кишечника супроводжується сильними болями, розладом травлення, з’являється здуття живота, нудота, блювота, діарея з домішками крові, різко підвищується температура.
На тлі загальної інтоксикації організму розвивається дисбактеріоз, знижується працездатність, у запальний процес втягуються інші життєво важливі органи.
Причинами виникнення запального процесу здебільшого стають кишкові інфекції, зниження імунітету, порушення мікрофлори кишечника (в т.ч. при прийомі антибіотиків), порушення харчування та отруєння. Головна небезпека захворювання пов’язана з утворенням виразок на стінках кишечника, кровотечі, перфорація, підвищення ризику раку кишки і загальна інтоксикація організму продуктами життєдіяльності кишкових бактерій.
Це захворювання однаково вражає як чоловіків, так і жінок. При цьому найбільш схильними до нього люди в молодому активному віці 20-30 років. Як показує практика, піком виявлення запальних захворювань кишечника вважається 26-річний вік, а у 15% випадків – це люди молодші 20 років.
В Україні на запальні захворювання кишечника страждають більше 11 тисяч людей. Ця проблема є дуже актуальною, оскільки і у світі, і в Україні, збільшується захворюваність запальними захворюваннями кишечника. Це хронічні рецидивуючі захворювання, внаслідок яких відбувається запалення як і товстого, так і тонкого кишківника, і які здебільшого призводять до інвалідизації, важких ускладнень, хірургічних втручань.
Так, хвороба Крона у 80% випадків дає ускладнення, – зауважує Наталя Миколаївна. – А неспецифічні виразкові коліти – у 30 % випадків. При цьому хворіють люди молодого віку. Якщо аналізувати статистичні дані, то хворобою Крона страждають 20-25-річні. Тому це є не стільки медична, як соціальна проблема.
В Україні показники цієї захворюваності нижчі, ніж у європейських країнах, проте це не свідчить про низьку захворюваність. Швидше – про недостатність виявлення таких хворих, низький рівень звернень пацієнтів за медичною допомогою. Такі захворювання можуть виявлятися уже на пізніх стадіях, коли наявні незворотні та важкі ускладнення. Тому наш гастроентерологічний центр регулярно проводить школи для лікарів та пацієнтів, у яких вже наявна дана патологія. Також залучаємо і громадські організації, зокрема ГО «Повноцінне життя». Наша мета – донести вкрай важливу інформацію про серйозність даної групи захворювань. Звернути увагу пацієнтів на основні симптоми, за якими вони мають звертатися за медичною допомогою та, звичайно – це коригування лікування. Пацієнт має бути активним учасником процесу власного лікування. Від цього залежить і його здоров’я, і якість життя.
Лікування цих захворювань є дороговартісними, відсутність лікування може призводити до ускладнень, до оперативних втручань, у кінцевому результаті – до розвитку колоректального раку.
Чи є ці захворювання виліковними ?
Ці захворювання є не виліковними, але після спеціальної терапії вдається ввести стан пацієнта в стадію довготривалої клінічної та ендоскопічної ремісії. Основний метод обстеження, при якому виявляється це захворювання – це проведення фіброколоноскопії. Таким чином можна досягти та покращити якість життя пацієнта, тоді й соціальна адаптація буде набагато кращою.
А якщо говорити про статистику у Вінницькій області?
У Вінницькій області зареєстровано 250 хворих із неспецифічним виразковим колітом, та 150 осіб – з хворобою Крона. Загалом запальні захворювання кишечника на четвертому місці в структурі по інвалідності після захворювань печінки, шлунку та підшлункової залози. Проблема в тому, що втрачають працездатність люди молодого віку (20-25 років). У тих, у кого виникають ці захворювання в ранньому віці, наявний ризик розвитку раку товстого кишечника через 30 років після початку захворювання. А коли існує ризик розвитку раку у родичів, то – через 8-10 років після початку захворювання. Тому ці пацієнти мають бути під пильним наглядом лікаря, а ті люди, у кого в сім’ї хтось хворів на рак кишечника, мають проводити регулярні скринінгові обстеження на запальні захворювання кишечника та раку кишечника.
Характеризуючи основні ознаки, на які слід звернути увагу, так звані симптоми «червоних прапорців» лікар перелічила найпоширеніші – це часті випорожнення, з домішками крові, слизом, підвищення температури тіла, болі в животі, які не припиняються, лихоманка. Такі пацієнти мають проходити як загальноклінічні обстеження, так і якщо наявні покази – то й ендоскопічні обстеження, для раннього встановлення діагнозу. Тоді проводиться фіброколоноскопія зі взяттям біопсії – це основні методи діагностики та підтвердження діагнозу. Якщо діагноз встановлено, необхідно негайно розпочати лікування. Для таких хворих підбирається спеціальна модель реабілітації для того, щоб увести їх у тривалу ремісію, підкреслила Наталя Кізлова. – Ми навчаємо пацієнтів контролювати своє захворювання, ризики загострень, щоб запобігти розвитку ускладнень та його прогресуванню.
Галина Заволова, лікар-дієтолог вищої категорії Вінницької обласної клінічної лікарні ім. Пирогова серед основних рекомендацій, які необхідно дотримуватися при запальних захворюваннях кишечника у першу чергу нагадує про прийом якісної воли. При цьому має значення її температура (комфортна, тепла, не гаряча) та правильний режим прийому води відносно прийому їжі.
Раціон є також основою лікування, – підкреслює Галина Василівна. – І якщо людина не буде дотримуватися раціону та порад лікаря стосовно продуктів харчування, лікування та винятків продуктів харчування, правильної термічної обробки їжі, то проблеми пацієнта тільки поглиблюватимуться. Навіть на фоні прийому правильних ліків.
Успіх лікування людини в першу чергу полягає в тому, що вона має взяти повністю на себе відповідальність за своє лікування та здоров’я. Лікар може допомогти, порадити, підказати, але власне повірити в себе, налаштувати себе на позитивне мислення має сам пацієнт. Тільки тоді можливо вийти зі стану хвороби.
Життя і здоров’я наше залежить від харчування та тієї води, яку ми п’ємо. А ще – від віку, адже організм людини – це біологічна лабораторія. Тому хворим необхідно враховувати усі ці фактори. І обов’язково звертатися по допомогу до лікаря-фахівця, підкреслила лікар-дієтолог.
Олена Сотскова, засновниця пацієнтської організації хворих пацієнтів з запальними захворюваннями кишечника ГО «Повноцінне життя» вже тривалий час допомагає людям, що живуть з цими серйозними недугами.
Наша організація була створена для підтримки хворих, які мають хворобу Крона та неспецифічний виразковий коліт, – розповідає пані Олена. – Це важкі захворювання, які вражають переважно молодих людей, починаючи з 16 років, і є невиліковними. Отже пацієнту необхідно навчитися жити з хворобою, правильно лікуватися, постійно проводити підтримуючу терапію. Як показує життя, таким пацієнтам вкрай важливо відчувати допомогу від держави, регулярно перевіряти свій стан здоров’я, проходити діагностику, щоб жити повноцінним життям. Якщо пацієнт не має такої підтримки, не має змоги купувати собі відповідні ліки, такі люди здебільшого стають інвалідами, і наслідки цих захворювань призводять до передчасної смерті.
Громадська організація «Повноцінне життя» докладає зусиль для того, щоб такі пацієнти були максимально проінформовані щодо їхнього захворювання, щоб вони знали про програми підтримки, у т. ч. психологічної допомоги. Важливо, щоб такі пацієнти знали, що вони не одні, підтримували контакт з іншими пацієнтами, і взагалі відчували підтримку усіх тих фахівців, які можуть покращити їхній стан, і зрештою якість їхнього життя.
Пацієнти звертаються до нашої організації різними способами, в т.ч. онлайн (вайбер, фейсбук), хтось телефонує, консультуємо їх, направляємо, підказуємо. Пацієнти є різні, бувають такі, які перебувають у вкрай важкому стані, які вже зневірилися взагалі у можливості отримати якусь допомогу, які потребують високоспеціалізованої допомоги, лікування. Є пацієнти, які у стабільному стані, вони знають яку підтримуючу терапію необхідно приймати. Проте існує загальна проблема таких пацієнтів, адже підтримуюча терапія досить дороговартісна, і тому вони звертаються за допомогою: як і де купити необхідні ліки, щоб продовжити лікування.
Завідувач центром високоспеціалізованої ендоскопічної діагностики, позаштатний експерт НСЗУ, к.м.н., доцент Ярослав Радьога переконує, що ендоскопічна та вчасна діагностика є основним методом виявлення запальних захворювань шлунково-кишкового тракту та неспецифічних запальних захворювань кишківника.
Пацієнтам важливо знати про те, що наш центр може надати кваліфіковану та високотехнологічну ендоскопічну діагностику та лікування, і отримати усе це можна, не виїжджаючи у інші регіони України чи за кордон.Такі можливості є у Вінниці. На сьогоднішній день наш центр має високотехнологічне медичне обладнання для виявлення запальних захворювань ШКТ та лікування. Це передові методи лікування, які широко використовуються у світі. Переваги досліджень, які ми пропонуємо пацієнтам, у тому, що діагностика є високоякісною, з чітким зображенням виявлених проблем.
Для хворих на запальні захворювання кишечника дуже непросто призначити медикаментозне лікування, – стверджує к.м.н., керівник обласного науково-практичного центру психосоматичної медицини та медико-психологічної реабілітації учасників АТО та членів їхніх сімей Ірина Коваленко. – Оскільки в наявності серйозне захворювання, з пацієнтом необхідно проводити психотерапевтичну роботу. І до кожної людини потрібно підібрати індивідуальний підхід. Коли вперше виникає тривожний стан (усі ми тривожні) – але це може бути і як прояв характеру людини, так і патологічна тривога. Яка виникає, коли людина починає прогнозувати, мовляв, я не справлюся з ситуацією, і тоді завдання психолога – повернути людину до реальності, а потім змусити правильно реагувати на неї. Тоді на неї можна опиратися, а отже долати етапи хвороби. За допомогою психотерапії ми фактично пізнаємо себе.
До психотерапевта насправді люди звертаються в різних випадках, – зауважує Ірина Коваленко. – Приходять, коли вже пройдено цілий ряд аналізів, обстежень, коли вже дошкуляють панічні атаки, фобії, зі стійкими розладами системи травлення. Саме комплексний підхід до лікування хворих з запальними захворюваннями кишківника є запорукою успішного лікування, та повернення людини до повноцінного життя.
Фото автора, зроблені до початку пандемії