Міжнародний день біорізноманіття-2020: «Наші рішення - в природі»

22 травня світ відзначає Міжнародний день біорізноманіття. Цей день було проголошено Генеральною Асамблеєю ООН у 2000 році на честь прийняття 22 травня 1992 року Конвенції про біорізноманіття. Саме з того часу діяльність зі збереження видів стала предметом міжнародного права.

Кожного року День біорізноманіття має свою тему, що обирається секретаріатом Конвенції. Темою 2020 року є гасло «Наші рішення - в природі», воно підкреслює надію, солідарність та важливість спільної роботи на всіх рівнях для побудови майбутнього життя у гармонії з природою.

А минулий 2019 рік був знаковим для охорни біорізноманіття в Україні, оскільки 4 грудня до Смарагдової мережі природоохоронних територій Європи включено 106 нових українських територій загальною площею 1475,9 тис.га.

Усі ці території є долинами річок, комплексами степових балок, боліт, дикими природними каньйонами. За незначним винятком, усі ці землі раніше не мали охоронного статусу. Відчутними є зміни на рівні окремих областей. Так, на Сумщині, Львівщині, Кіровоградщині та в Криму Смарагдових територій стало в півтора раза більше; на Донеччині їх площа подвоїлась, на Луганщині й Полтавщині – виросла в 2,5 рази, а на Харківщині їх стало вп’ятеро більше, ніж було раніше.

На Вінниччині до числа нових Смарагдових територій увійшли долини річок Південний Буг та Рось. Також територія вздовж річки Дністер «Лядова-Мурафа» набула статусу водно-болотних угідь міжнародного значення.

Усі ці території важливі для рідкісних у Європі видів та природних оселищ. Дуже важливо, що чимало оселищ, наприклад, більшість степових, охороняються переважно в Україні, адже абсолютна більшість країн, які є сторонами Бернської конвенції, не мають степових територій. Степові поди, відслонення крейди та крейдяні бори були включені до Резолюції 4 за пропозицією України, оскільки в інших країнах Європи, окрім Росії, ці типи оселищ відсутні.

Мережа Емеральд (Смарагдова мережа) – це природоохоронні території, які створюють у всій Європі для збереження видів і оселищ, яким загрожує зникнення в масштабах усього континенту. Мережа створюється на виконання вимог Бернської конвенції.