Врожайність зернових в умовах зміни клімату.

 

  На дослідних полях агроекологічного спрямування інституту кормів науковці спільно з фахівцями департаменту аграрного розвитку, екології та природних ресурсів відстежують вплив кліматичних факторів на врожайність культур вітчизняної селекції. Так, цього річ через посуху краще себе показали окремі сорти озимих зернових на відміну від ярих. Але й вони, за словами директора інституту кормів ААНУ Олександра Корнійчука, - дадуть на 10-15%  менше валу. Опадів випало на третину менше від норми, відтак фази кущення культур скоротилися,  що в результаті позначиться на врожайності. Лише в окремих районах, зокрема Піщанському, Могилів-Подільському, Чернівецькому, Чечельницькому, де випало більше опадів, прогнози на врожай зернових кращі, ніж у решти  - зауважив Василь Темченко – начальник управління організації виробництва продукції рослинництва профільного департаменту.

           Соя та кукурудза також затримуються у рості через брак вологи. Тому фахівці обережно роблять прогнози щодо їхньої врожайності. Загалом господарства області можуть недобрати від 15 до 17% зернових ранньої групи. Аби дещо знівелювати негативний вплив клімату на посіви, науковці спільно з фахівцями департаменту радять аграріям сіяти не менше 5-6 різних сортів в залежності від типу стиглості та звернути увагу на гібриди, такі, прикладом, як тритикале. Це гібрид пшениці та жита, який демонструє високу врожайність навіть за складних погодних умов. Крім того, варто звернути увагу на нові, але не менш ефективні та швидкоокупні культури, такі як нут, сочевиця. Традиційна кукурудза також може дати високу врожайність, адже її рентабельність вдвічі вища за пшеницю, та в два з половиною рази за ячмінь.

         У зв`язку із посушливими умовами жнивна кампанія 2018 розпочнеться на 10-12 днів раніше. А до того, необхідно боротися з шкідниками, яких чимало на посівах – хлібного жука, попелицю, клопа. Вони також знищують до 20% врожаю зернових.