Розчистка річок області

Декілька років поспіль на Вінниччині продовжує погіршуватися ситуація зі станом водойм. Зменшується кількість опадів, падає рівень річок, ставків та ґрунтових вод. За прогнозами синоптиків бідним на опади буде й 2018 рік. Тому варто посилити увагу до розчистки водойм, яких в нашому регіоні більше 5 тисяч.  Вже закуплено земснаряд та відповідне обладнання для очистки русла річки Південний Буг.

Що ж стосується таких водних об`єктів, як ставки, то дбати про їх очистку мають ті, хто ними користується. Це, зокрема, передбачено типовим договором оренди. А проект на відповідні роботи виготовляють сільські ради. Сам документ оформляється та затверджується протягом шести місяців, тому з боку замовників варто прискорити подання необхідних матеріалів. Кошти на виготовлення документації в громадах є, переконаний перший заступник голови ОДА Андрій Гижко, оскільки на рахунках сільських рад невикористаними лежать 760 млн грн. В області запроваджено один із найпрозоріших та найвигідніший  механізм оренди водних об`єктів – на 20 років під 3% річних. Тож тепер справа за кожним підприємцем та керівником громади своєчасно провести очистку водойми від замулення.

А ситуація не дозволяє зволікати. Так, прикладом, в річці Південний Буг в межах Стрижавської селищної ради глибина мулових наносів в середньому складає півтора метри. А в Сабарівському водосховищі, яке є основним джерелом водопостачання м. Вінниці, об`єм мулових наносів орієнтовно становить 300 мільйонів кубічних метрів.

Причому нині забрудненість місцевих водойм носить не хімічний, а біологічний характер і залежить від розторопності та доброї волі як орендарів, так і керівників місцевих громад. Поки ж лише 5 районів підготували необхідну документацію для очистки водойм, хоча проблеми з якістю та кількістю води є у всіх без винятку.