Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, від якої потерпають чоловіки, жінки та діти, та яка не втрачає актуальності у ХХІ столітті для жодної країни світу, включаючи Україну. Маніпулюючи бажаннями та намірами людей, їх ошукують та експлуатують.

Закон України “Про протидію торгівлі людьми” визначає поняття. Торгівля людьми – це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином (ст. 149).

З початку війни ризик потрапляння в ситуацію торгівлі людьми значно підвищився. Це пов’язано з тим, що частина людей виїхала на тимчасове місце проживання до інших країн, частина переміщена всередині держави, а значна кількість людей примусово вивезені на територію росії та білорусі. Злочини, вчинені представниками держави-агресора стосовно мирного населення України, зокрема, їх незаконне утримування, перебування в полоні та використання у збройному конфлікті, загострили проблему.

Експлуататори отримують вигоду, прибуток через використання інших людей. Ця проблема може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Експлуатація може відбуватись як всередині країни так і поза її межами. Вербувальниками стають знайомі люди – ті, яким довіряють.

Торгівля людьми може відбуватись у різних формах:

  • трудова експлуатація;
  • сексуальна експлуатація, використання у проституції та порнобізнесі;
  • примусове жебрацтво;
  • примусове втягнення у злочинну діяльність та збройні конфлікти;
  • торгівля людьми з метою вилучення органів, примусового сурогатного материнства тощо.

Ознаки того, що людина потрапила у ситуацію пов’язану з торгівлею людьми:

  • забрали паспорт або інші документи;
  • позбавляли вільного пересування та спілкування з рідним;
  • погрожували, били або ґвалтували, знущалися або чинили психологічний тиск;
  • примушували виконувати роботу, якою не хотіли займатися, застосовуючи фізичне чи психологічне насильство;
  • примушували відпрацьовувати вигадані борги;
  • була відсутня можливість за власним бажанням кинути роботу;
  • примушували працювати понаднормово;
  • проти волі використовували у збройному конфлікті.

Торгівля людьми визнана міжнародною проблемою. Розв’язання її потребує як національних так і міжнародних спільних дій та співробітництва.

Найважливішим міжнародно-правовим документом, який спрямовано на протидію торгівлі людьми, є Протокол про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми.

Наша держава однією з перших у Європі ухвалила закон про кримінальну відповідальність за здійснення зазначеного злочину.

Ключовими актами у національному законодавстві, що діють у сфері протидії торгівлі людьми є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Закон України “Про протидію торгівлі людьми”, Закон України “Про охорону дитинства”, Закон України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України” тощо.

Особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.

Особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, одержання допомоги.

В Україні безкоштовну та конфіденційну консультацію з питань протидії торгівлі людьми можна отримати, звернувшись на Національну безкоштовну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми:  527 з мобільного,  0(800)-505-501 зі стаціонарного телефонів.

Варто зазначити, що 19 липня 2022 року Держдепартамент США включив росію до списків країн, що ведуть політику або практику торгівлі людьми та примусової праці або чиї сили безпеки та підтримувані урядом збройні організації вербують чи використовують дітей як солдатів.

На Вінниччині активно діє обласна міжвідомча рада з питань сім’ї, соціальної підтримки сімей Захисників та Захисниць, інтеграції внутрішньо переміщених сімей (осіб), гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.

Зокрема, у засіданні, яке відбулось 03 травня 2023 року, у складі робочої групи з протидії торгівлі людьми обласної міжвідомчої ради взяла участь завідувач сектору профілактики дитячої бездоглядності служби у справах дітей обласної військової адміністрації, Руденко Таліна Леонтіївна.

Робочою групою обговорено заходи у сфері протидії торгівлі людьми у 2023 році на території Вінницької області. Презентовано проєкт «Забезпечення комплексного реагування з метою захисмту осіб, постраждалих від торгівлі людьми, експлуатації чи гендерно зумовленого насильства у Вінницькій області». В рамках цього проєкту протягом 03-05 травня 2023 року проведено сесію стратегічного планування на обласному рівні щодо посилення міжвідомчої взаємодії у сфері протидії торгівлі людьми з питань ідентифікації осіб, які постраждали від торгівлі людьми та відпрацювання чітких алгоритмів дій для надання допомоги особам, постраждалим від торгівлі людьми.

У заході взяли участь представники департаментів обласної військової адміністрації, органів Національної поліції, служби безпеки, Державної прикордонної служби, правозахисних та громадських організацій. Вкрай важливо  забезпечити ефективну протидію таким злочинам шляхом колективного реагування та чітких скоординованих дій.