Амбулаторну допомогу у Програмі медичних гарантій 2021 деталізували і розширили, враховуючи потреби пацієнтів і медичних працівників. З цього напряму виокремили 2 нові пакети - стоматологічну допомогу та ведення вагітності в амбулаторних умовах.
Основний пакет амбулаторної допомоги має назву “Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах”. У межах цього пакету пацієнт може отримати безоплатно такі послуги:
?консультацію, діагностику, лікування та профілактику в амбулаторних умовах;
?необхідні лабораторні дослідження відповідно до того медичного напряму, в якому працює заклад;
?інструментальні дослідження, також за умови, що у закладі є необхідне обладнання та фахівці;
?встановлення або зняття діагнозу, визначення способів і методів лікування;
?призначення або корекція медикаментозного лікування;
?динамічне спостереження за пацієнтами із хронічними захворюваннями;
?медична допомога в умовах денного стаціонару та при зверненні до травмпунктів;
?проведення хірургічних операцій в амбулаторних умовах;
?медико-генетичне консультування та лабораторне генетичне обстеження пацієнтів з підозрою на спадкову або вроджену патології (відповідно до напряму надання медичної допомоги закладом);
?здійснення діагностики і лікування латентної туберкульозної інфекції;
?надання послуги з катамнестичного спостереження передчасно народжених дітей та дітей з перинатальною патологією за умови наявності відповідних умов у закладі;
?проведення обов’язкових профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей до 6 років;
?профілактика захворювань;
?медична реабілітація у підгострому і відновному періоді;
?оформлення довідок, листків непрацездатності та направлень для проходження медико-соціальної експертизи;
?надання невідкладної медичної допомоги, а також виклик швидкої;
?направлення пацієнта на надання спеціалізованої чи високоспеціалізованої допомоги.
Наш фокус - пацієнт орієнтованість у наданні медичної допомоги. Тому у вимогах до цього пакету послуг є також виявлення ознак насильства та дотримання вимог законодавства в сфері протидії насильству. А також - дотримання прав людини, в тому числі прав людей з інвалідністю у медзакладі.
Порівняно з Програмою медичних гарантій-2020 у цьому році також прописаний чіткий перелік лабораторних та інструментальних досліджень, які може отримати пацієнт. Детально ознайомитися з ним можна на сайті НСЗУ у розділі “Вимоги ПМГ 2021” https://nszu.gov.ua/vimogi-pmg-2021. Вони зафіксовані у файлі “Специфікації” до пакету “Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах”.
?Важливо пам’ятати, про те, що пацієнт має право безоплатно отримати всі необхідні йому лабораторні чи інструментальні дослідження, на які є направлення і які дозволяють зробити потужності закладів, що мають договір з НСЗУ на амбулаторну допомогу.
?За цим пакетом заклад має право надавати той обсяг послуг, на який він спроможний, тобто за яким є відповідне обладнання та фахівці. Тобто не в кожній лікарні, яка має договір на амбулаторну допомогу, може бути УЗД-апарат. Щоб уточнити наявність потрібного лікаря чи можливість зробити, те чи інше обстеження, радимо зателефонувати до медзакладу.
У цьому році НСЗУ збільшила тариф на амбулаторну допомогу в межах тих коштів, які виділили на реалізацію Програми медичних гарантій. Тариф становить 143 гривні за медичну послугу. До нього застосовують коефіцієнти в залежності від складності допомоги. Прогнозуючи кількість послуг, які заклад зможе надати у наступному році, ми також передбачили коефіцієнт, який враховує карантинні обмеження.
?Амбулаторна допомога є безоплатною для пацієнта, якщо він або вона має електронне направлення від сімейного або лікуючого лікаря. До деяких лікарів-спеціалістів пацієнт може потрапити без направлення. Це педіатр, гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог та фтизіатр. Також без направлення пацієнт може звернутись до лікаря, у якого він перебуває під медичним наглядом.