Очільники Вінниччини обговорили концепцію створення еко-індустріального парку

 

26 квітня, в приміщенні облдержадміністрації відбулась зустріч першого заступника голови облдержадміністрації Андрія Гижка та представників місії ЮНІДО в Україні, в складі технічного радника з питань ресурсоефективного та чистого виробництва для країн Латинської Америки та Карибського басейну Цезаря Барахона, технічного радника ЮНІДО по Україні Фреді Дінкеля та заступника директора «Центру ресурсоефективного та чистого виробництва» Тараса Саколоша.

Також у зустрічі взяли участь директор Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку ОДА Володимир Мережко та директор Департаменту агропромислового розвитку, екології та природніх ресурсів ОДА Микола Ткачук.

Метою зустрічі було обговорення можливості створення еко-індустріального парку в Ладижинській промисловій зоні в рамках проекту «Підвищення енергоефективності та стимулювання використання відновлюваної енергії в агро-харчових та інших малих та середніх підприємствах (МСП) України», який впроваджується Агенством ООН з питань промислового розвитку (ЮНІДО) за підтримки Глобального Екологічного Фонду (ГЕФ).

Ціль даного проекту полягає в розвитку ринкових умов для підвищення енергоефективності та розширення використання технологій відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) для заміни палива в енергоємних виробничих малих і середніх підприємствах (МСП) України, як основа для підвищення їх конкурентоспроможності при забезпеченні комплексного підходу до зниження викидів вуглекислого газу та покращення стану довкілля.

Вітаючи гостей, Андрій Гижко зазначив, що Вінниччина вже не перший рік співпрацює з проектом ЮНІДО та має багато питань, пов’язаних з екологією.

«У Вінницькій області немає металургійних комбінатів та розвиненої хімічної промисловості. Однак, за офіційною статистикою, ми перебуваємо на одному з перших місць по забрудненості навколишнього середовища. Це пов’язано з діяльністю підприємства ВП «Ладижинська теплоелектростанція» ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО». Дане підприємство працює на вугіллі, а тому постійно виникають питання викидів, які виникають під час його спалення. Ми працюємо з власниками даної ТЕС другий рік поспіль в напрямку заміни фільтрів. Оскільки в структурі обласного бюджету ми маємо обласний екологічний фонд, то даний проект по заміні фільтрів був реалізований спільно облдержадміністрацією, Ладижинською міською радою та теплоелектростанцією. Минулого року було виконано реконструкцію електричного фільтру загальною вартістю 80 млн грн. З них – 20 млн грн за рахунок обласного бюджету. Цього року ТЕС було подано заявку на другу чергу реконструкції фільтрів, вартість якої сягає 56 млн грн. Ми її розглядатимемо через 10 днів та думаємо, що з обласного бюджету буде виділено в межах 10 млн грн», - зазначив Андрій Гижко.

Крім того, посадовець відзначив, що з діяльністю проекту ЮНІДО на Вінниччині пов’язано дуже багато наукових та фахових рекомендацій для підприємств області, серед яких виробники хлібобулочних виробів, молочної та цукрової продукції, оскільки 70% промисловості Вінниччини складає харчова промисловість.

«Також хотів би відзначити, що в Ладижині реалізується один з найбільших проектів в Європі – введення в дію біогазового комплексу для виробництва електроенергії потужністю 20 МВт на базі птахокомплексу «Вінницький бройлер» ПрАТ «Зернопродукт МХП» ТОВ «Вінницька птахофабрика». Підприємство, що працевлаштовує на сьогодні 4500 людей та виробляє 2800 тон м’яса на добу є закритим комплексом виробництва курятини. І, звичайно ж, тут виникають питання з переробкою відходів виробництва. Тому власники активно працюють над тим, щоб ці відходи переробляти на газ. Обласна влада зацікавлена в створенні екологічного осередку в Ладижині, у використанні кращих світових практик, щоб зробити підприємства екологічно-дружніми», - наголосив Андрій Гижко.

Також, перший заступник голови облдержадміністрації висловив сподівання щодо надання проектом ЮНІДО фахових рекомендацій для власників великих підприємців в Ладижині та інших містах для покращення екологічної ситуації в регіоні.

Технічний радник з питань ресурсоефективного та чистого виробництва Цезарь Барахон розповів про концепцію еко-індустріальних парків, яка дає можливість пов’язати розширення виробництва та створення нових робочих місць та мінімізацію впливу промисловості на навколишнє середовище, оскільки в даному випадку модель еко-індустріального парку є елементом циркулярної економіки, коли відходи одного виробництва є сировиною для виробництва іншого супутного продукту.

«Нашою основною місією сьогодні є вивчення можливостей для впровадження проекту в Україні. Агенство ООН з питань промислового розвитку (ЮНІДО) працює з 1965 року та має широкий досвід: від Китаю до Латинської Америки. Ми хочемо допомогти українським підприємствам вирішити екологічну проблему, яка пов’язана із забрудненням навколишнього середовища від промисловості. Нещодавно ми звернулись до Світового банку з пропозицією перетворювати індустріальні парки на еко-індустріальні паркі у співпраці з GIZ. Завдяки цьому була розроблена методологія з питань  трансформування існуючих промислових зон в еко зони. Зараз ЮНІДО зацікавлене в питанні застосування подібних технологій. Ми знаємо про ваші екологічні проблеми та на разі перебуваємо на фазі детального вивчення та пошуку найкращого місця для створення такого парку. Ми звичайно ж враховуємо думку громади та органів влади».

В ході зустрічі сторони також обговорили можливість створення еко-індустріального парку на території Вінницького індустріального парку.

По завершенню зустрічі представники місії ЮНІДО відвідали м. Ладижин з метою зустрічі із місцевою владою та представниками великих підприємств.