ЗВІТНА ІНФОРМАЦІЯ представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області Мазурика Вадима Станіславовича за 2019 рік

 

 ЗВІТНА ІНФОРМАЦІЯ

представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області Мазурика Вадима Станіславовича  за 2019 рік

 

1.Вступ.

Звітна інформація про діяльність представника Національної ради у Вінницькій області охоплює період з 01 січня до 31 грудня 2019 року. Свої функції безпосередньо представник Національної ради здійснював з 1.01.2019 до 20.05.2019, а також з 4.09.2019 до 31.12.2019 року (призначений рішенням Національної ради № 722 від 11.07.2019 р.); в термін з 20.05.19 до 04.09.2019 р. у представництві Національної ради працювала виключно провідний спеціаліст секретаріату Я. Фальштинська.

У своїй діяльності представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області керується Конституцією України, законами України «Про інформацію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», «Про авторське право та суміжні права», «Про рекламу», «Про порядок висвітлення діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про телекомунікації», «Про радіочастотний ресурс  України», «Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України», іншими законами України та нормативними документами, які регламентують питання функціонування телерадіопростору в Україні, Регламентом Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, Положенням про представника Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, рішеннями регуляторного органу.

 

2. Впровадження Плану розвитку національного телерадіоінформа-ційного простору

Представник Національної ради керувався Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України, затвердженим рішенням Національної ради № 1684 від 1 грудня 2010 року у редакції рішення № 212 від 18.02.2015 із Змінами, визначеними рішеннями № 101 від 28.01.2016, № 87 від 09.02.2017, № 2428 від 21.12.2017 та № 2201 від 13.12.2018 р.

 

2.1. Загальний стан телерадіопростору області.

Загальна кількість компаній - ліцензіатів на Вінниччині – 38, загальна кількість виданих Національною радою ліцензій регіональним та місцевим компаніям області – 43. В результаті проведених у звітному році конкурсів ліцензії на мовлення одержали ПАТ Національна суспільна телерадіокомпанія України (100,9 МГц та 100,3 МГц у м. Вінниці) та 6 радіоорганізацій в рамках програми «Мовлення громад». Слід відзначити, що конкурс на отримання ліцензії на мовлення з використанням частоти 103,9 МГц у м. Ладижині оголошувався двічі – у квітні звітного року перший конкурс завершився безрезультатно, обидва претенденти одержали відмову.

Впродовж 2019 року Національною радою були анульовані ліцензії трьох компаній – провайдерів за їхніми заявами (ФОП Надрага І.П., м. Гнівань, ПП ТРК «Краяни», м. Могилів-Подільський та ТОВ ТРК «Сіріус-Плюс», с. Дзигівка Ямпільського району). Скорочення кількості компаній-провайдерів стало вже тенденцією. Одна з причин – фінансові вимоги медіагруп за розміщення контенту у багатоканальних телемережах. Результатом є вимушене збільшення провайдерами абонплати і, як наслідок, втрата абонентів.

Крім того, рішенням Національної ради було анульовано ліцензію ПАТ «НСТУ» (аналогове мовлення, логотип «ВДТ»). У звітному році припинила діяльність Немирівська районна редакція радіомовлення (м. Немирів), ліцензія НР №01280-м від 11.06.2017 р. В листопаді було скасовано державну реєстрацію ліцензіата, відтак є основа для анулювання ліцензії на підставі п. «б», ч. 2 ст. 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Пакет документів було надано до Національної ради.

Структура телерадіопростору області станом на грудень 2019 року має такий вигляд: 24 ефірних радіомовники, 2 телемовники в ефірній цифровій мережі Т2, 1 телемовник у кабельних мережах, 1 радіомовник у дротовій мережі та 12 компаній-провайдерів програмної послуги. Крім того, на теренах Вінниччини мовлять національні та регіональні теле- та радіомовники, а також здійснюють діяльність компанії-провайдери, зареєстровані за межами області (ТОВ «Воля-Кабель», ТОВ «Датагруп Медіа», ТОВ «Діджітал Скрінз» (всі – м.Київ), ФОП Бессалицьких Я.Л. (м. Бердичів), ТОВ «Українська телекомунікаційна група» (смт. Калинівка, Київської обл.).

 

2.2. Захист телерадіоінформаційного простору.

Захист телерадіоінформаційного простору постійно перебував серед пріоритетних завдань діяльності представника Національної ради у звітному році. Плани основних заходів Національної ради України на перше та друге півріччя 2019 року передбачали здійснення моніторингів компаній-провайдерів програмної послуги щодо відповідності змісту програм та передач, які ретранслюються, вимогам законодавства України та Європейської конвенції про транскордонне телебачення (п. 5.10 та п. 5.19 відповідно). З цією метою представництво Національної ради здійснило 34 цільових моніторинги. В багатоканальній телемережі ТК «Вінтелепорт» (м. Вінниця) було зафіксовано ретрансляцію програм Hollywood та Hollywood HD, стосовно яких Національною радою не приймалось рішень на предмет їх адаптації. Спільно з працівниками управління Служби безпеки України у Вінницькій області було зафіксовано ретрансляцію у багатоканальній телемережі ДП Телерадіостудії «Овіс-2» МПП «Овіс» (м. Могилів-Подільський) програм, зміст яких не відповідає названим вимогам, зокрема, «Родное кино», ТВ-3, «СТС» та «Наше любимое кино». Відбулась позапланова перевірка компанії-провайдера програмної послуги; її наслідком стало оголошення ліцензіату попередження від Національної ради України.

Крім того, на виконання п. 5.3 та 5.5 Плану основних заходів Національної ради на перше півріччя 2019 року, а також п. 5.20 Плану на друге півріччя  представництвом у Вінницькій області було здійснено моніторинги регіональних і місцевих телерадіокомпаній на предмет розміщення закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, а також в зв’язку з контролем виконання Доктрини інформаційної безпеки. Ці моніторинги здійснювались як у цільовому порядку, так і паралельно з моніторингом телерадіокомпаній на предмет виконання статей 9 та 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»; ними охоплено всі  телерадіоорганізації-мовники області, порушень законодавства не зафіксовано.

Впродовж року представник Національної ради взаємодіяв у сфері захисту телерадіопростору області з правоохоронними органами. Налагоджена систематична співпраця з управлінням Служби безпеки України та управлінням превентивної діяльності ГУ Національної поліції у Вінницькій області. З боку управління превентивної діяльності ця робота координувалась заступником начальника управління І. Зайцем. Представник Національної ради оперативно одержував інформацію стосовно перевірки готелів, баз відпочинку, розважальних закладів тощо на предмет ретрансляції заборонених програм.  

В період з 7 лютого до 28 березня звітного року в Україні діяла заборона на ретрансляцію у багатоканальних телемережах каналу «Наше любимое кино».  Про це рішення були поінформовані компанії – провайдери Вінниччини, які вилучили з багатоканальних телемереж названу програму. Рішенням Національної ради № 255 від 21.02.2019 р. з Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України було вилучено канал «TV XXI».

У звітному році продовжила залишатися актуальною проблема, на яку представник Національної ради неодноразово звертав увагу у звітах та аналітичних довідках. Мова йде про трансляцію теле- та радіопрограм з невизнаної самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки (Республіка Молдова) на територію Піщанського, Ямпільського, Крижопільського, Тростянецького районів Вінницької області. Особливої гостроти вона набула в зв’язку з очікуваним у січні 2020-го року кодуванням українських супутникових телеканалів. Про це, зокрема, йшлося під час наради за участі керівництва та сільських голів Ямпільського району у листопаді звітного року, в якій брав участь та виступив представник Національної ради.  

          

2.3. Розвиток каналів і мереж мовлення.

У 2019 році нові частоти у FM-діапазоні на території Вінницької області одержала ПАТ НСТУ. Раніше Національна суспільна телерадіокомпанія України сформувала на Вінниччині єдину FM-мережу радіомовлення першої програми. Її конфігурація  визначилась за такими параметрами: частота 88,6 МГц у м. Вінниці з потужністю передавача 0,5 кВт.; частота 105,1 МГц у с. Ободівці Тростянецького району (потужність передавача – 1 кВт); 9 частот FM-діапазону у районах області (потужність передавачів – 0,1-0,2 кВт). До цієї мережі слід додати ще 12 передавачів на УКХ-частотах (0,1 кВт). У звітному році посилили свої позиції друга та третя радіопрограми НСТУ, які одержали право здійснювати мовлення на частотах у місті Вінниці відповідно 100,3 та 100,9 МГц з потужністю передавачів по 1 кВт. Якщо зважити, що третя програма («Культура») має частоти у с. Ободівці Тростянецького району (71,93 МГц) та смт Піщанці (104,1 МГц), а другу програму («Промінь») мають намір ретранслювати місцеві мовники у Гайсині, Липовці та Ободівці, можна стверджувати про функціонування трьох мереж Суспільного радіомовлення на теренах Вінниччини. На переважній більшості частот у районах області Національна суспільна телерадіокомпанія України співпрацює з місцевими комунальними радіоорганізаціями. В якості проблемної слід визначити ту обставину, що мовлення НСТУ відсутнє у містах обласного підпорядкування Козятині та Хмільнику.

Навесні 2019 року розпочалось мовлення на частоті 99,3 МГц у м. Вінниці Центральної телерадіостудії  Міністерства оборони України, яка мовить з позивними «Армія FM- військове радіо». В листопаді попереднього року ця компанія стала  переможцем конкурсу; раніше на цій частоті здійснювала мовлення ТОВ Фірма «Волинь», певний час частота була вакантною.

У звітному році в ході реалізації програми мовлення громад розпочалась трансляція програм ТОВ «ТРК «ВСІМ радіо» на частоті 105,5 МГц у с. Великий Митник Хмільницького району.

        

2.4. Впровадження цифрового мовлення.

Глава 3 розділу 2 Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору в редакції рішень Національної ради № 2428 від 21.12.2017 та № 2201 від 13.12.2018 р. визначає принципи та порядок переходу до ефірного цифрового телерадіомовлення.

У звітному році на території Вінницької області остаточно припинилась трансляція програм з аналогових наземних передавачів, була анульована відповідна ліцензія ПАТ «НСТУ».

Станом на кінець 2019 року цифровим сигналом населення області забезпечують передавачі, встановлені у п’яти населених пунктах: Вінниці, Ободівці (Тростянецький район), Погребищі, Ямполі та Володимирці (Шаргородський район). За даними фахівців Подільської філії УДЦР відсоток покриття цифровим сигналом -  близько 67%.  На території Вінниччини наявна низка зон, в яких повністю або частково відсутній цифровий сигнал. Зокрема, відсутність цифрового мовлення зафіксована у м. Могилеві-Подільському, окремих територіях Ямпільського (села Дзигівка, Тростянець, Буша, Петрашівка, Качківка, Велика Кісниця, Довжок) та Піщанського районів (села Грабарівка, Дмитрашківка, Болган, Трибусівка) на кордоні з Республікою Молдова, на півночі Хмільницького та Козятинського районів, у центральній частині області (частково Іллінецький, Тульчинський, Немирівський райони), а також на сході – в Оратівському районі. Ситуація, що склалась, потребує будівництва додаткових локальних мультиплексів. В планах ТОВ «Зеонбуд» щодо розвитку цифрової мережі на Вінниччині є створення таких мультиплексів у смт. Піщанці та с. Джугастрі Крижопільського району.

Своїм рішенням № 1876 від 14.11.2019 р. Національна рада звернулась до ДП «Український державний центр радіочастот» на предмет розроблення висновків для створення загальнонаціональної багатоканальної телемережі   МХ-6 у 166-ти населених пунктах України. Стосовно Вінницької області мова йде про такі позиції:

 

Населений пункт

Потужність передавача (кВт)

1.

Вінниця

0,2

2.

Володимирка

0,05

3.

Ободівка

0,05

4.

Погребище

0,05

5.

Ямпіль

0,05

 

Принципове значення для подальшого розвитку цифрового ефірного мовлення на теренах Вінниччини має рішення Національної ради № 2039 від 5.12.2019 р., яким була створена загальнонаціональна цифрова багатоканальна телемережа (МХ-7) у діапазоні частот 174-230 МГц у стандарті DVB-T2, яка охоплює 158 населених пунктів України. Оператором мережі МХ-7 визначено Концерн РРТ. В цьому переліку Вінницька область одержала 6 позицій:

 

Населений пункт

Потужність передавача (кВт)

1.

Вінниця

1

2.

Могилів-Подільський

0,5

3.

Тульчин

0,5

4.

Ободівка

1

5.

Піщанка

0,5

6

Ямпіль

0,5

 

Як видно з представленої таблиці, до цього списку поряд з місцями розташувань найвищих споруд на території області (Вінниця, Ободівка), увійшли найпроблемніші території, в яких сигнал Т2 або відсутній, або поширюється вкрай нерівномірно.

Показовою у цьому сенсі є географія звернень та скарг громадян на відсутність сигналу Т2. До представника Національної ради звертались користувачі з смт Оратова, м. Бершаді, с. Красного Тиврівського району, м.Жмеринки тощо. Деякі з цих територій знаходяться в зоні впевненого прийому, однак на заваді розповсюдження сигналу стає рельєф. Ситуацію підтверджували фахівці ТОВ «Зеонбуд», до яких для вирішення проблемних моментів звертався представник Національної ради.

Крім компаній-ліцензіатів цифрової ефірної мережі Т2 на території області діяльність у сфері цифрового мовлення здійснюють ще декілька суб’єктів інформаційного простору. Технологію IPTV- телебачення пропонують абонентам компанії «Вінтелепорт» (м. Вінниця), «Діджітал Скрінз» (м. Київ) та «Українська телекомунікаційна група» (смт Калинівка Київської області, діяльність у м. Гайсині). В Ямпільському районі ТРС «Імпульс» реалізовує ліцензію провайдера у цифровій багатоканальній мережі за технологією «МІТРІС». Провайдери програмної послуги у м. Вінниці ТРК «Кармель» та ТОВ «ВОЛЯ-Кабель» пропонують поряд з аналоговими  цифрові пакети.

 

3. Моніторинг телерадіопрограм.

Моніторинг телерадіопрограм, в якості дієвого інструменту реалізації представником Національної ради наглядових повноважень, здійснювався на підставі ч. 7 ст. 11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», рішень Національної ради та відповідних доручень.

Впродовж 2019 року здійснено 315 моніторингів телерадіоорганізацій Вінницької області. У звітному році проводились моніторинги на виконання Плану основних заходів Національної ради; моніторинги, пов’язані з плановими перевірками; моніторинги на виконання окремих доручень, а також контроль мовлення ТРО у дні пам’яті та дні жалоби. Крім того, здійснювався постійний моніторинг мовлення регіональних компаній в ефірній цифровій мережі Т2.

Протягом звітного року було виконано низку цільових моніторингів телерадіоорганізацій області на предмет дотримання вимог Закону України «Про рекламу». Зокрема, здійснювався моніторинг програм іноземних телерадіоорганізацій, що транслюються у багатоканальних телемережах, на предмет дотримання ними ч. 9 ст. 13 Закону України «Про рекламу».

Представництво Національної ради також здійснювало контроль за блоками місцевої реклами у програмах національних радіомовників.

 

3.1. Моніторинг на виконання Плану основних заходів Національної ради.

Плани основних заходів Національної ради України на перше та друге півріччя 2019 року передбачали здійснення моніторингів ефіру регіональних та місцевих радіостанцій на предмет виконання ч. 2 та ч. 5 ст. 9, а також ст. 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Названі статті регламентують обсяг пісень та ведення передач державною мовою в ефірі радіостанцій та виконання телекомпаніями законодавчих норм щодо мови ефіру. Детальніше про діяльність представництва Національної ради у цій царині мова піде у розділах 3.2 та 3.3 даної звітної інформації.

Про моніторинг телемереж провайдерів програмної послуги, спрямований на захист інформаційної безпеки, а також недопущення розміщення закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України йшлося у розділі 2.2.

Крім того, у Планах основних заходів ставилась задача здійснити моніторинг місцевих та регіональних телерадіокомпаній на предмет дотримання вимог виборчого законодавства України в період проведення передвиборчих кампаній. Цій складовій діяльності представника Національної ради присвячено розділ 5 звітної інформації.

 

3.2. Моніторинг ефіру радіомовників  щодо дотримання вимог ч. 2 та ч. 5 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»

На виконання ч. 2 та ч. 5 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» радіоорганізації повинні транслювати впродовж доби, а також у часових проміжках 7:00-14:00 та 15:00-22:00 щонайменше 35% пісень та вести не менше 60% передач українською мовою. Впродовж року було здійснено 4 хвилі моніторингів семи місцевих та регіональних радіокомпаній Вінниччини на предмет виконання вимог законодавства.

Проведені моніторинги показали, що радіоорганізації Вінницької області перевищують мовні квоти, визначені законодавцем для трансляції пісенного матеріалу та передач державною мовою. Сумарні показники радіокомпаній Вінницької області у 2019 році виглядають таким чином:

 

Назва ТРО

Частка пісень

державною мовою

в продовж доби

Частка пісень

державною мовою

7:00-14:00

Частка пісень

державною мовою

15:00-22:00

Мова ведення

передач

ТОВ «ТРК «Такт», м. Вінниця

40,50%

40,59%

39,44%

100%

КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», м. Вінниця

57,14%

55,72%

55,19%

100%

ТОВ «ТРК «ВСІМ Радіо» (міста Козятин та Хмільник)

42,81%

47,69%

48,18%

93,49%

ПП «ТРК «Тодор», м. Ладижин

33,12%

32,48%

35,72%

96,97%

ТОВ «ТРК «Пілот», м. Вінниця

32,30%

28,78%

30,71%

77,64%

ПП «Медіа Дністер», м. Гайсин

67,55%

57,90%

63,17%

90,06%

ПП ТРК «Подільські комунікації» (міста Вінниця та Могилів-Подільський)

52,22%

53,34%

58,29%

83,80%

 

Відповідний звіт Національної ради України за першу половину 2019 року показав, що середній показник компаній Вінницької області для трансляції україномовних творів – 44%, за рік – 45,2%.

Слід відзначити, що дві радіокомпанії у Вінницькій області (ПП ТРК «Тодор», м. Ладижин, та ТОВ ТРК «Пілот», м. Вінниця) згідно ліцензійних параметрів регламентуються ч. 3 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Тим самим вони зобов’язані забезпечувати не менше 25% пісенного матеріалу державною мовою за умови трансляції не менше 60% пісень офіційними мовами Європейського Союзу. До прикладу, моніторинг ТОВ ТРК «Пілот» від 12.11.2019 показав, що компанія транслює 33,8% пісенного матеріалу державною мовою та понад 65% пісень мовами Європейського Союзу.

Таким чином, здійснені моніторинги порушень законодавства не виявили. Компанії дотримуються квот україномовного пісенного продукту та ведення ефіру державною мовою.

 

3.3. Моніторинг ефіру телемовників щодо дотримання вимог ст. 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

В загальному тижневому обсязі регіональні телекомпанії повинні транслювати не менше 75% передач та фільмів українською мовою у часових проміжках 7:00-18:00 та 18:00-22:00; для місцевих мовників ця квота визначається у 60%. Крім того, не менше 75% має становити обсяг частки передач новин державною мовою.

Впродовж 2019 року представництво Національної ради у Вінницькій області здійснило три хвилі тижневих моніторингів таких компаній – телемовників: ОА ВГТРК «Вінниччина», ІТА «ВІТА» (обидві – м. Вінниця),   ВД НСТУ «ВІНТЕРА» (регіональна філія ПАТ «НСТУ») та                                КП «Престелерадіоцентр «Краяни» (м. Могилів-Подільський). Їх результати дають підставу стверджувати, що телеорганізації області виконують квоти україномовних передач та фільмів. Нижче у таблиці представлені результати моніторингу двох компаній області, обсяг мовлення яких становив 24 години на добу:

 

Назва компанії,

дати моніторингу

Тижневий обсяг передач державною

мовою 

7:00-18:00

Тижневий обсяг передач державною

мовою 

18:00-22:00

Тижневий обсяг

передач державною

 мовою 

7:00-22:00

Інформ. передачі 

державною 

мовою 

7.00-18.00 

Інформ. передачі 

державною 

мовою

18.00-22.00

1.

ОА ВГТРК «Вінниччина»,

05.02.19-11.02.19

100%

100%

100%

100%

 100%

 

ОА ВГТРК «Вінниччина»,

29.05.19-04.06.19

100%

100%

100%

100%

 100%

 

ОА ВГТРК «Вінниччина»,

05.11.19-11.11.19

100%

100%

100%

100%

 100%

2.

МКП ІТА «ВІТА»,

26.02.19-04.03.19

98,83%

98,7%

99,19%

100%

 100%

 

МКП ІТА «ВІТА»,

21.05.19-27.05.19

100%

100%

100%

100%

 100%

 

МКП ІТА «ВІТА»,

02.10.19-08.10.19

100%

100%

100%

100%

 100%

 

3.4. Моніторинг, пов’язаний з плановими перевірками ТРО.

У 2019 році представником Національної ради було здійснено 6 планових виїзних та 1 позапланова виїзна перевірка. Перевіркам передували моніторинги. Рішеннями Національної ради результати планових перевірок було взято до відома. Компанія-провайдер програмної послуги – ДП Телерадіо студії «Овіс-2» МПП «Овіс» (м. Могилів-Подільський) – в результаті позапланової перевірки одержала попередження від Національної ради.

У звітному році представництвом Національної ради у Вінницькій області для виїзної планової перевірки було здійснено моніторинг наявності/відсутності мовлення ТОВ «Телерадіокомпанія «Медіа Маркет» та ТОВ «Телерадіоорганізація «Русское Радио Україна» (обидва мовники – м. Київ).

 

3.5. Моніторинг у дні пам’яті.

Впродовж 2019 року в Україні відзначались 10 пам’ятних дат. Серед них День пам’яті жертв Голокосту (27 січня), День Героїв Небесної Сотні (20 лютого), День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу (18 травня) та інші. Вперше 29.08.2019 року відзначався День пам’яті захисників Вітчизни, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. У ці дні телерадіоорганізації виходили в ефір на підставі Правил ведення мовлення у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затверджених Національною радою рішенням № 1146 від 23.07.2015. Представництвом Національної ради здійснювався систематичний моніторинг мовлення ТРО області, його результати надавались до Національної ради. Порушень з боку ТРО області не фіксувалось.

8 грудня було оголошено в Україні Днем жалоби у зв’язку із трагедією, що сталася в м. Одесі внаслідок пожежі 4 грудня 2019 року та призвела до людських жертв. Цього дня телерадіоорганізації області також внесли зміни до ефірних сіток та контенту, що транслювався в ефірі.

 

3.6. Моніторинг на виконання окремих доручень.

У звітному році представництвом Національної ради здійснено низку моніторингів на виконання окремих доручень. В зв’язку із скаргою директора ТОВ «1+1 Інтернет» М. Ганницького на компанії-провайдери, які не уклали субліцензійних угод на право трансляції восьми програм у багатоканальних телемережах, представник Національної ради здійснював моніторинг ПП «ТРК «Краяни» (м. Могилів-Подільський). Крім того, було здійснено моніторинг на предмет можливості трансляції каналів Республіки Молдови у цифровій мережі Т2 у прикордонних районах області.

На виконання доручення №77 від 07.08.2019 р. було здійснено комплексний моніторинг всіх компаній-провайдерів програмної послуги, що здійснюють діяльність на теренах Вінниччини. Всього моніторингом було охоплено 14 компаній та 16 телекомунікаційних мереж у таких населених пунктах: Вінниця, Калинівка, Козятин, Хмільник, Жмеринка, Бар, Іллінці, Гайсин, Тульчин, Ладижин, Могилів-Подільський, Ямпіль, с. Дзигівка Ямпільського району. Результати моніторингу систематично надавались до Національної ради.

З метою охоплення моніторингом усіх регіональних ефірних радіостанцій на предмет дотримання законодавчих норм щодо обсягу пісень та ведення передач державною мовою представнику Національної ради у Вінницькій області було доручено 1 раз на півріччя здійснювати моніторинг ТОВ «Комунікаційне агентство «СУМА ТЕХНОЛОГІЙ», м. Харків, позивні «ПЕРЕЦЬ FM». Названа ТРО здійснює мовлення у м. Вінниці на частоті 104,8 МГц.

 

4. Реалізація програми «Мовлення громад на основі МПФМ»

У звітному році потужного імпульсу на території Вінницької області одержав проєкт мовлення громад, започаткований Національною радою у 2016 році. На початок року ліцензії на мовлення в рамках проєкту «Мовлення громад» реалізовували  3 телерадіокомпанії: РК «Місто над Бугом» (101,8 МГц,  м. Вінниця), ТОВ ТРК «ВСІМ Радіо» (м. Хмельницький, мовлення на частоті 99,5 МГц у м. Козятині) та ПП «Медіа Дністер» (смт Чечельник, мовлення на частоті 101,6 МГц у м. Гайсині). Впродовж звітного періоду переможцями конкурсів з розвитку місцевого радіомовлення стали такі компанії: ТОВ ТРК «ВСІМ Радіо» (частота 105,5 МГц у с. Великий Митник Хмільницького району), ПП ТРК «Подільські комунікації» (106,7 МГц у смт. Липовці та 100,1 МГц у     с. Ободівці Тростянецького району), КО «Редакція Барського районного ефірного радіомовлення» (105,7 МГц у с. Мальчівцях Барського району), ТОВ «Медіа Інвест Про» (103,9 МГц у м. Ладижині), Оратівська районна редакція радіомовлення (90,7 МГц у смт. Оратові) та Гайсинська районна редакція радіомовлення (107,1 МГц у м. Гайсині). Таким чином, програмою охоплено вже 10 населених пунктів області, ще в двох – Погребищі (частота 105,8 МГц) та Тростянці (99,6 МГц) – в грудні 2019 р. оголошено повторний конкурс.

Важливою особливістю проєкту «Мовлення громад» є вимога щодо наявності 15% інформаційних передач місцевої тематики, а також дозвіл на ретрансляцію програм суспільного мовника. Крім того, цей проєкт здатен заповнювати лакуни, що утворились внаслідок припинення діяльності деяких районних редакцій радіомовлення (наприклад, у містах Погребищі та Немирові, смт. Чернівцях).

Місцеві громади зацікавлені у створенні власного мовлення: з 2018 року відповідні заявки подали органи самоврядування міст Калинівки та Іллінців, а також с. Вапнярки Томашпільського району.

У 2019 році Національна рада двічі звітувала з приводу розвитку проєкту «Мовлення громад». В прес-конференціях брав участь директор компанії «Місто над Бугом» І. Голуб. Представництво Національної ради готувало для цих звітів емпіричний матеріал.

У звітному році продовжувалась робота представника Національної ради з популяризації проєкту «Мовлення громад» на базі Покрокової інструкції. З цією метою були залучені Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування та Центр розвитку місцевого самоврядування, який опікується об’єднаними територіальними громадами.

 

5. Нагляд за дотриманням ліцензіатами порядку мовлення під час проведення виборчих кампаній.

У 2019 р. в Україні відбулись дві виборчі кампанії: вибори Президента України та народних депутатів України. Представником Національної ради та провідним спеціалістом секретаріату представника здійснювався нагляд за дотриманням ліцензіатами порядку мовлення під час їх проведення на підставі абз. 4 ч. 7 ст. 11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення».

На виконання ч. 6 ст. 60 Закону України «Про вибори Президента України»  та ч. 6 ст. 71 Закону України «Про вибори народних депутатів України» телерадіокомпанії області опублікували розцінки вартості одиниці ефірного часу. Основний масив агітаційних матеріалів сконцентрувався в ефірі двох ТРО: ВГТРК «Вінниччина» та ІТА «ВІТА» (обидві – м. Вінниця). Інші електронні ЗМІ були задіяні у виборчих процесах епізодично.

Форми агітації, реалізовані в ході виборчих кампаній: рекламні ролики, інформаційні сюжети, інтерв’ю у прямому ефірі. Політична реклама відділялась від комерційної, в інформаційних передачах агітація присутня не була. Жодних передвиборчих матеріалів не зафіксовано в ефірі у «дні тиші» та дні проведення голосувань. Телерадіокомпанії області систематично розміщували в ефірі соціальну рекламу стосовно виборів. Вся інформація була систематизована та надана для підсумкового звіту Національної ради.

В ході кампанії з виборів Президента України мав місце нетривалий конфлікт між ВГТРК «Вінниччина» та місцевим осередком ВГО «Громадянська мережа ОПОРА». Остання звинуватила ТРО у розміщенні інформації замовного характеру. Телерадіокомпанія звинувачення відкинула. Під час кампанії з виборів до Верховної Ради України фіксувались ознаки порушення ч. 18 ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України»: в ефірі ІТА «ВІТА» прямий ефір за участю кандидата було перервано інформаційним випуском.

         В ході кампаній представник Національної ради співпрацював                               з Комітетом виборців України, Вінницьким прес-клубом, а також довгостроковими спостерігачами від European Network of Election Monitoring Organizations  (ENEMO) Павлом Левінау і Максімом Клаудіу та представниками ОБСЄ/БДІПЛ Орисею Круко і Анджеєм Клімчуком.

 

6. Дотримання телерадіоорганізаціями ліцензійних умов та умов ліцензій.

Важливим напрямом наглядових повноважень представника Національної ради є контроль за дотриманням телерадіоорганізаціями ліцензійних умов та умов ліцензій. Він здійснюється на підставі ч. 7 ст. 11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення».

У березні звітного року повідомлення про порушення одержала ПП «ТРК «Подільські комунікації» в зв’язку з відсутністю мовлення на частоті 107,4 МГц у м. Вінниці. Невдовзі компанія відновила діяльність на цій частоті і розпочала випуск спільного продукту  з АТ «Телерадіокомпанія «Люкс». Представник Національної ради звертався до юридичного управління Національної ради для одержання правової оцінки трансляції спільного продукту ПП ТРК «Подільські комунікації» та АТ «Телерадіокомпанія «Люкс».

У вересні 2019 р. представник Національної ради надав повідомлення про порушення компанії-провайдеру програмної послуги – ПП ТРК «Сіріус-Плюс», с. Дзигівка Ямпільського району. Компанія в порушення ч. 9 ст. 39 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та рішення Національної ради України №787 від 25.05.2017 р., Додаток № 22 не надавала своїм абонентам програми універсальної програмної послуги у визначеній кількості, зокрема, відсутніми були програми «UA: Крим», ІТА «ВІТА» та ВГТРК «Вінниччина». Представник Національної ради ініціював позапланову перевірку компанії.

В одній з передач ТОВ ТРК «Студія 1+1», що транслювалась в ефірі у жовтні 2019 р., містилась інформація щодо вінницької телекомпанії ОА ВГТРК «Вінниччина». У сюжеті, підготовленому столичними телевізійниками, стверджувалось, що вінницький телеканал розмістив в ефірі фейковий рекламний сюжет. Ситуація стала об’єктом дослідження представництва Національної ради, про неї було поінформоване управління представників.

 

7. Підсумки ліцензування телерадіомовлення.

Процес ліцензування є одним з факторів, що безпосередньо впливають на розвиток телерадіоінформаційного простору області. За результатами 2019 року:

  • переможцями конкурсів на 9 вакантних частот стали 7 радіоорганізацій (детально про це йшлося у пунктах 2.1 та 4 даної звітної інформації);
  • продовжено термін дії ліцензій двох мовників: ПП ТРК «Тодор» (м. Ладижин) та ОА ВГТРК «Вінниччина» (м. Вінниця);  
  • рішеннями Національної ради внесено зміни до ліцензій трьох ефірних мовників: ПАТ НСТУ, ТОВ «Редакція газети «Все про бухгалтерський облік» (обидві – м. Київ, мовлення у м. Вінниці) та ТОВ ТРК «ВСІМ Радіо» (м. Хмельницький, мовлення у м. Козятині);
  • переоформлено ліцензії чотирьох компаній-провайдерів програмної послуги: ТОВ «Воля-Кабель», ТОВ «Діджітал Скрінз», ТОВ «Зеонбуд» (всі – м. Київ) та ПП «Телерадіостудія «Імпульс» (м. Ямпіль; останній також продовжено термін дії ліцензії);
  • анульовано ліцензії чотирьох ТРО: ФОП Надрага І.П. (м. Гнівань), ТОВ ТРК «Сіріус-Плюс» (с. Дзигівка, Ямпільського району), ПП ТРК «Краяни» (м. Могилів-Подільський), ПАТ НСТУ (м. Київ, ліцензія на аналогове ТБ);
  • припинила діяльність Немирівська районна редакція радіомовлення (м. Немирів).

 

8. Виконання ліцензіатами законодавства щодо прозорості медіа власності.

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення» ліцензіати Вінницької області були зобов’язані в термін до 1 квітня звітного року подати до Національної ради інформацію про структуру власності. 14.01.2019 р. та 11.03.2019 р.  представник Національної ради звернувся до керівників компаній-ліцензіатів з листами-нагадуваннями, в яких була надана вся необхідна інформація для своєчасного та повного інформування регулятивного органу.

У звітному році законодавство щодо прозорості медіа власності виконали всі телерадіоорганізації області за винятком Немирівської районної редакції радіомовлення, яка на той час фактично припинила діяльність. До неї рішенням Національної ради № 1096 від 01.08.19 були застосовані штрафні санкції. Компанія сплатила штраф вчасно і в повному обсязі.

 

9. Відзнаки.

         Протягом 2019 року Національна рада відзначила кращих працівників електронних ЗМІ Вінниччини. Зокрема, Почесною грамотою була нагороджена  редакторка Гайсинської районної редакції радіомовлення  Л. Воронова,  грамоти Національної ради одержали керівники ТРО С. Навроцький, Р. Момот, О. Гречанюк, А. Буряченко, О. Фальфушинська. Серед нагороджених також програмні директори компаній Н. Поспеловська та Н. Іжицька. Представник Національної ради одержав Подяку від міського голови м. Вінниці.

 

10. Підсумки. Організаційна складова діяльності представника Національної ради.

У 2019 році представником Національної ради було проведено чотири наради-семінари для керівників телерадіокомпаній та провайдерів програмної послуги.  Дві з них були реалізовані спільно з департаментом інформації та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації. Основні питання, які розглядались на нарадах: виконання телерадіоорганізаціями законів України в період виборчих кампаній; впровадження програми розвитку громад; функціонування мережі наземного цифрового мовлення; виконання рішень Національної ради стосовно ретрансляції у мережах програм, адаптованих до законодавства України; інформаційна безпека телерадіопростору області в контексті кодування супутникового сигналу українських медіагруп тощо.

Впродовж року до Національної ради подано 69 службових записок. Серед них низка аналітичних матеріалів, доповідні стосовно планових та позапланових перевірок, виконання окремих доручень, реагування на скарги телеглядачів та радіослухачів.

У 2019 році представник Національної ради взяв участь у низці заходів. В лютому звітного року став учасником експертного семінару «Роль та місце національних медіа-регуляторів у забезпеченні дотримання норм законодавства під час висвітлення виборчих кампаній ЗМІ: міжнародні стандарти та успішні практики» (м. Київ). У вересні взяв участь у семінарі, організованому Friedrich Naumann Foundation for Freedom, «Світові стандарти журналістики (в умовах збройних конфліктів)» з отриманням відповідного сертифікату. Крім того, був запрошеним гостем на заході Національної премії для журналістів «Медіа etc» Ефект Медіа – 2020. У звітному році пройшов навчання за професійною програмою 3,6 ЄКТС (108 годин) у Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій Вінницької області та одержав відповідне свідоцтво.

Впродовж року виступив на двох наукових конференціях, опублікував наукову статтю «Метанаратив vs дискретності: особливості сучасного медійного дискурсу». Представник Національної ради є доцентом кафедри журналістики, реклами та PR Вінницького державного педагогічного університету ім М. Коцюбинського, забезпечував викладання базового курсу «Тележурналістика».  

Представник Національної ради  активно співпрацював з органами державної влади та місцевого самоврядування. Налагоджено плідну взаємодію    з Подільською філією Українського державного центру радіочастот та Вінницькою філією Концерну РРТ, територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.

Представник Національної ради систематично роз’яснював позицію Національної ради з найважливіших питань діяльності та розвитку телерадіопростору  Вінницької області для широкого загалу, акцентуючи увагу на проблемах інформаційної безпеки, функціонування мережі цифрового мовлення, розвитку програми мовлення громад.

 Пріоритетною складовою діяльності представника Національної ради                  залишається аналіз скарг і звернень телеглядачів та радіослухачів. Домінуюча тематика впродовж 2019 року - відсутність або проблеми функціонування цифрової мережі Т2. На всі скарги та звернення були вчасно надані відповіді; за необхідності представник Національної ради звертався за сприянням до інших організацій та установ, а також працівників компанії провайдера – ТОВ «Зеонбуд».

У представництві Національної ради ведеться журнал фіксації виявлених під час моніторингів та перевірок порушень у діяльності суб’єктів інформаційного простору, заходи представника щодо  їх усунення та реагування з боку керівників компаній.

 

 

Представник Національної ради

у Вінницькій області   

В.С. Мазурик

 

 

 

Додаток 1

 

Структура регіональних та місцевих телерадіоорганізацій  Вінницької області за видами мовлення (станом на кінець 2019 року)

 

Вид діяльності

Кількість

1.

Ефірне цифрове телевізійне мовлення (багатоканальна телемережа МХ-5)

2

2.

Ефірне радіомовлення

24

3.

Мовлення в багатоканальних телемережах

1

4.

Провайдери програмної послуги

12

5.

Трансляція в ефірно - кабельних мережах (МІТРІС)

1

6.

Мовлення в дротових мережах

1

 

 

Додаток 2

 

Статистика та заходи реагування

 

1.

Надіслано до Національної ради службових записок (в т.ч. про факти порушень законодавства та умов ліцензій)

69

2.

Здійснено моніторингів

315

3.

Надано ліцензіатам повідомлень про порушення ними законодавства

2

4.

Ініційовано позапланових перевірок

2

5.

Здійснено планових виїзних перевірок

6

6.

Здійснено позапланових виїзних перевірок

1

7.

Оголошено попереджень Національною радою

1

8.

Застосовано санкцію «накладення штрафу»

1

 

 

Додаток 3

 

Рішення Національної ради України 2019 року, що стосуються  діяльності телерадіоорганізацій Вінницької області

 

Рішення Національної ради

Назва ТРО

Зміст рішення

1.

№ 193

від 07.02.2019

ФОП Надрага І.П.

м. Гнівань

Анулювання ліцензії провайдера

 

2.

№ 280

від 21.02.2019

ПП «Телерадіостудія «Імпульс»

м. Ямпіль

Переоформлення  та продовження ліцензії провайдера

3.

№ 349

від 14.03.2019

КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», м. Вінниця

Взято до відома результати перевірки

4.

№ 394

від 28.03.2019

ПП ТРК «Тодор»

м. Ладижин

Взято до відома результати перевірки

5.

№ 412

від 28.03.2019

ТОВ «ТРК «ВСІМ Радіо»

м. Хмельницький (мовлення у    м. Козятині)

Переоформлення ліцензії на мовлення

 

6.

№ 470

від 04.04.2019

ОА ВГТРК «Вінниччина»

м. Вінниця

Взято до відома результати перевірки

7.

№ 547

від 11.04.2019

ПП ТРК «Краяни»

м. Могилів-Подільський

Анулювання ліцензії провайдера

 

8.

№ 552

від 18.04.2019

ТОВ «ТРК «ВСІМ Радіо»

м. Хмельницький

Переможець у конкурсі на частоті 105,5 МГц у с. Великому Митнику

9.

№ 624

від 25.04.2019

ПП ТРК «Подільські комунікації», ТОВ «Медіа Інвест Про» (обидві компанії –              м. Ладижин)

Відмова у видачі ліцензії на мовлення

10.

№ 751

від 11.07.2019

ПП ТРК «Тодор»

м. Ладижин

Продовження терміну дії ліцензії на мовлення

11.

№ 792

від 11.07.2019

ТОВ «Редакція газети «Все про бухгалтерський облік», м. Київ, мовлення у м. Вінниці

Переоформлення ліцензії на мовлення

 

12.

№ 830

від 12.07.2019

ПП «Медіа Дністер»,

смт. Чечельник

Взято до відома результати перевірки

13.

№ 924

від 18.07.2019

ДП Телерадіо студії «Овіс-2» МПП «Овіс»,

м. Могилів-Подільський

Оголошено попередження

14.

№ 1045

від 25.07.2019

ТОВ «ВОЛЯ – Кабель»

м. Київ, діяльність у м. Вінниці

Переоформлення  ліцензії провайдера

15.

№ 1096

від 01.08.2019

Немирівська редакція радіомовлення, м. Немирів

Накладено штраф

16.

№ 1165

від 08.08.2019

ТОВ «Діджітал Скрінз», м. Київ, діяльність у Вінницькій обл.

Переоформлення  ліцензії провайдера

17.

№ 1552

від 10.10.2019

ПАТ «НСТУ» («Радіо Промінь»)

м. Київ

Переможець у конкурсі на частоті 100,3 МГц у м. Вінниці

18.

№ 1603

від 10.10.2019

ПАТ «НСТУ» («Радіо Культура»), м. Київ

Переможець у конкурсі на частоті 100,9 МГц у м. Вінниці

19.

№ 1867

від 07.11.2019

ОА ВГТРК «Вінниччина»

м. Вінниця

Переоформлення та продовження терміну дії ліцензії на мовлення

20.

№ 1903

від 14.11.2019

ПП ТРК «Сіріус-Плюс»

с. Дзигівка

Анулювання ліцензії провайдера

21.

№ 1934

від 14.11.2019

ТОВ «Медіа Інвест Про»,

м. Ладижин

Переможець у конкурсі на частоті 103,9 МГц у м. Ладижині

22.

№ 1936

від 14.11.2019

ПП ТРК «Подільські комунікації», м. Ладижин

Переможець у конкурсі на частоті 106,7 МГц у м. Липовці

23.

№ 1937

від 14.11.2019

КО «Редакція Барського районного ефірного радіомовлення», м. Бар

Переможець у конкурсі на частоті 105,7 МГц у с. Мальчівці Барського району

24.

№ 1939

від 14.11.2019

ПП ТРК «Подільські комунікації», м. Ладижин

Переможець у конкурсі на частоті 100,1 МГц у с. Ободівці Тростянецького району

25.

№ 2098

від 05.12.2019

КП «Хмільницьке районне радіомовлення»

м. Хмільник

Взято до відома результати перевірки

26.

№ 2257

від 20.12.2019

Гайсинська районна редакція радіомовлення, м. Гайсин

Переможець у конкурсі на частоті 107,1 МГц у м. Гайсині

27.

№ 2258

від 20.12.2019

Оратівська районна редакція радіомовлення, смт. Оратів

Переможець у конкурсі на частоті 90,7 МГц у смт. Оратові

28.

№ 2324

від 20.12.2019

ТОВ «Українська телекомунікаційна група»,    смт. Калинівка Київської області, діяльність у м. Гайсині

Переоформлення ліцензії провайдера