ЗВІТ представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області Мазурика Вадима Станіславовича за 2018 рік

 ЗВІТ

представника Національної ради України

з питань телебачення і радіомовлення

у Вінницькій області

Мазурика Вадима Станіславовича

за 2018 рік

 

 1.Вступ.

Звіт про діяльність представника Національної ради у Вінницькій області охоплює період з 01 січня до 31 грудня 2018 року.

У своїй діяльності представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області керується Конституцією України, законами України «Про інформацію», «Про телебачення   і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення    і радіомовлення», «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України»,  «Про авторське право та суміжні права», «Про рекламу», «Про порядок висвітлення діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про телекомунікації», «Про радіочастотний ресурс  України», «Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України», іншими законами України та нормативними документами, які регламентують питання функціонування телерадіопростору в Україні, Регламентом Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, Положенням про представника Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, рішеннями регуляторного органу.

 

2. Впровадження Плану розвитку національного телерадіоінформа-ційного простору

Представник Національної ради керувався Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України, затвердженим рішенням Національної ради № 1684 від 1 грудня 2010 року у редакції рішення № 212 від 18.02.2015 із Змінами, визначеними рішеннями № 101 від 28.01.2016, № 87 від 09.02.2017 та № 2428 від 21.12.2017.

 

2.1. Загальний стан телерадіопростору області.

Загальна кількість компаній - ліцензіатів на Вінниччині - 43. В результаті проведених у звітному році конкурсів ліцензії на мовлення одержали ПП «Медіа Дністер» (101,6 МГц у м. Гайсині), Центральна телерадіостудія Міністерства оборони України (99,3 МГц у м. Вінниці), Національна суспільна телерадіокомпанія України (102,4 МГц у смт. Чернівцях, окремі відрізки) та КП «Редакція Тульчинського радіомовлення» (105,5 МГц у м. Тульчині, окремі відрізки). Ліцензії провайдерів програмної послуги були видані Національною радою ПП «Тодор» (м. Ладижин), ЗАТ «Підприємство Вінницький технічний центр «Мелодія» (м. Вінниця) та ТОВ «ТРК «Фавор» (м. Вінниця, багатоканальна мережа у м. Хмельницькому). В зв’язку з несплатою ПВТЦ «Мелодія» ліцензійного збору Національна рада скасувала своє рішення стосовно цієї компанії; відтак свою діяльність в якості провайдера програмної послуги Вінницький технічний центр «Мелодія» припинив.

Впродовж звітного року Національною радою були анульовані ліцензії двох компаній – провайдерів (ПП ТРК «Кентавр», м. Бершадь, та ТОВ «Датагруп Медіа», м. Київ, мережа у м. Вінниці). Анульовані також «аналогові» ліцензії ІТА «ВІТА» та ОА ВГТРК «Вінниччина» (23 та 33 ТВК у м. Вінниці відповідно). Національна рада задовольнила прохання ТОВ «Укрмедіа – проект» про анулювання ліцензії на мовлення у багатоканальній телемережі у  м. Вінниці. За 180 днів до завершення терміну дії ліцензії на мовлення на частоті 103,9 МГц у м. Ладижині КП «Телерадіокомпанія «Лада» не подала заяву на її продовження; зазначена частота станом на грудень звітного року є вакантною, на неї оголошено конкурс. У Теплицькому районі припинила існування місцева редакція ефірного радіомовлення.

У звітному році філія ПАТ НСТУ «Вінницька регіональна дирекція «ВІНТЕРА» змінила логотип, під яким вона виходить в ефір. Новим логотипом компанії став «UA:Вінниця».

Структура телерадіопростору області зазнала певних модифікацій. Станом на грудень 2018 року вона має такий вигляд: 26 ефірних радіомовників, 2 телемовники в ефірній цифровій мережі Т2, 1 телемовник у кабельних мережах, 1 радіомовник у дротовій мережі та 15 компаній-провайдерів програмної послуги. Крім того, на теренах Вінниччини мовлять національні та регіональні теле- та радіомовники, а також здійснюють діяльність компанії-провайдери, зареєстровані за межами області (ТОВ «Воля-Кабель», ТОВ «Датагруп Медіа», ТОВ «Діджітал Скрінз» та інші).

 

2.2. Захист телерадіоінформаційного простору.

Плани основних заходів Національної ради України на перше та друге півріччя звітного року передбачали здійснення моніторингів компаній-провайдерів програмної послуги щодо відповідності змісту програм та передач, які ретранслюються, вимогам законодавства України та Європейської конвенції про транскордонне телебачення (п.5.16 та п.5.14 відповідно). З цією метою представництво Національної ради здійснило 37 цільових моніторингів; ознак порушень зафіксовано не було.

Крім того, на виконання п.5.15 Плану основних заходів Національної ради на друге півріччя 2018 року представництвом у Вінницькій області було здійснено моніторинги регіональних і місцевих телерадіокомпаній на предмет розміщення закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини. Ці моніторинги здійснювались як у цільовому порядку, так і паралельно з моніторингом телерадіокомпаній на предмет виконання статтей 9 та 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»; ними охоплено 24 телерадіоорганізації області.

На виконання доручення Прем’єр-міністра України № 386616/1/1-16 від 01.11.2016 та наказу голови Національної ради № 5/225 від 22.08.2014 представник Національної ради взаємодіяв з правоохоронними органами у сфері захисту телерадіопростору області. Налагоджена систематична співпраця з управлінням Служби безпеки України та управлінням превентивної діяльності ГУ Національної поліції у Вінницькій області. Представник Національної ради оперативно одержував інформацію стосовно перевірки готелів, баз відпочинку, розважальних закладів тощо на предмет ретрансляції заборонених програм. Наприкінці грудня звітного року співробітниками СБУ спільно з Департаментом кіберполіції за сприяння Національної ради України була припинена діяльність одного з інтернет-провайдерів області. Компанія надавала абонентам програмну послугу IPTV, не маючи ліцензії Національної ради; серед програм, які пропонувались для перегляду, були заборонені для трансляції на території України пропагандистські канали (зокрема, «RT»). 

У вересні 2018 року Національна рада своїм рішенням внесла зміну до Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. Тимчасово (терміном на шість місяців) на території України було припинено ретрансляцію телеканалу «RTVI». Про це рішення були поінформовані компанії – провайдери Вінниччини, які вилучили з багатоканальних телемереж названу програму.

У звітному році залишилась актуальною проблема, на яку представник Національної ради неодноразово звертав увагу у звітах та аналітичних довідках. Мова йде про трансляцію теле- та радіопрограм у аналоговому та цифровому стандартах з Придністровської Молдавської Республіки (Республіка Молдова) на територію Піщанського, Ямпільського, Крижопільського, Тростянецького районів Вінницької області.

           

2.3. Розвиток каналів і мереж мовлення.

          Станом на кінець 2018 року на території області сформована єдина FM-мережа радіомовлення першої програми Національної суспільної телерадіокомпанії України.  Її конфігурацію можна визначити за такими параметрами: частота 88,6 МГц у м. Вінниці з потужністю передавача 0,5 кВт.; частота 105,1 МГц у с. Ободівці Тростянецького району (потужність передавача – 1 кВт); 9 частот FM-діапазону у районах області (потужність передавачів – 01-02 кВт). До цієї мережі слід додати 12 передавачів на УКХ-частотах (0,1 кВт), другу програму НСТУ «Промінь» (частота 68,75 МГц у м. Вінниці) та три частоти, на яких транслюється третя програма НСТУ «Культура» (71,69 МГц у Вінниці, 71,93 МГц у с. Ободівці та 104,1 МГц у смт. Піщанці). На переважній більшості частот у районах області Національна суспільна телерадіокомпанія України співпрацює з місцевими комунальними радіоорганізаціями. Мовлення НСТУ відсутнє у містах обласного підпорядкування Козятині та Хмільнику.

          У звітному році в ході реалізації програми мовлення громад розпочалась трансляція програм у трьох містах області: РК «Місто над Бугом» (Вінниця, 101,8 МГц), ПП «Медіа Дністер» (Гайсин, 101,6 МГц) та ТОВ «ТРК «ВСІМ радіо» (м. Козятин, 99,5 МГц). В грудні 2018 року оголошено конкурс на отримання ліцензії на мовлення у містах Хмільнику (105,5 МГц, нова частота) та Ладижині (103,9 МГц, частота, на якій до липня 2018 року мовила РК «Лада»). Конкурс, оголошений у травні звітного року на частоти 70,10 МГц у   с. Ободівці, 105,5 МГц у м. Хмільнику та вільні відрізки частоти 71,27 МГц у    м. Гайсині, результату не дав. На частоти в Ободівці та Гайсині претендентів не виявилось, а ПП «Редакція міської районної газети «Життєві обрії», що подала заяву на участь у конкурсі на мовлення на частоті 105,5 МГц у м. Хмільнику, не сплатила вчасно грошовий внесок під конкурсну гарантію.

          В листопаді 2018 року переможцем конкурсу на мовлення з використанням частоти 99,3 МГц у м. Вінниці визнана Центральна телерадіостудія МО України, яка мовить з позивними «Армія FM- військове радіо». Конкурсні умови визначали певні вимоги до програмної концепції: висвітлення діяльності Збройних Сил України, операції Обʼєднаних Сил, діяльності ветеранів АТО, виготовлення та розповсюдження програм на військово-патріотичну тематику, частка яких має становити в загальному обсязі мовлення не менше 50 відсотків тощо. Раніше на цій частоті здійснювала мовлення ТОВ Фірма «Волинь», певний час частота була вакантною.

         

2.4. Впровадження цифрового мовлення.

Глава 3 розділу 2 Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору в редакції рішення Національної ради № 2428 від 21.12.2017 визначає принципи та порядок переходу до ефірного цифрового телерадіомовлення. Впродовж звітного року основні положення цього документу одержали практичне втілення.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 13 червня 2018 року використання аналогової технології телевізійного мовлення на території України припинилось 31 серпня 2018 року. Цією ж постановою було визначено низку організаційних, технічних, інформаційних умов, які слід було виконати в процесі підготовки відключення аналогового мовлення і переходу на цифрове ТБ.

З цією метою представник Національної ради взяв участь у спільних заходах з обласною державною адміністрацією, Подільською філією Українського державного центру радіочастот, Вінницькою філією Концерну РРТ, ВОТВ Антимонопольного комітету. Зокрема, було презентовано доповідь стосовно переходу Вінниччини на цифрову технологію телевізійного мовлення під час апаратної наради в ОДА, в ході прес-конференції для засобів масової інформації, а також на засіданні регіональної робочої групи під керівництвом заступника голови обласної державної адміністрації О. Крученюка; у департаменті ЗМІ та комунікації з громадськістю ОДА запрацювала «гаряча лінія». Основні проблеми, які розглядались у цей період: рівень покриття цифровим сигналом території області, забезпечення населення тюнерами, координація діяльності організацій та відомств, вирішення нагальних питань, з якими звертались громадяни.

Важливою складовою діяльності представника Національної ради у період переходу на цифрове мовлення стали публічні виступи у пресі, на телебаченні та радіо, а також відповіді на звернення телеглядачів.

Станом на кінець 2018 року цифровим сигналом населення області забезпечують передавачі, встановлені у п’яти населених пунктах: Вінниці, Ободівці (Тростянецький район), Погребищі, Ямполі та Володимирці (Шаргородський район). За даними фахівців Подільської філії УДЦР відсоток покриття цифровим сигналом -  близько 67%.  На території Вінниччини наявна низка зон, в яких повністю або частково відсутній цифровий сигнал. Зокрема, відсутність цифрового мовлення зафіксована у м. Могилеві-Подільському на кордоні з Республікою Молдова, на півночі Хмільницького та Козятинського районів, у центральній частині області (частково Іллінецький, Тульчинський, Немирівський райони), а також на сході – в Оратівському районі.

Така ситуація потребує будівництва додаткових локальних мультиплексів. В планах ТОВ «Зеонбуд» щодо розвитку цифрової мережі на Вінниччині є створення таких мультиплексів у смт. Піщанці та с. Джугастрі Крижопільського району, однак цього недостатньо. Тому обласна державна адміністрація звернулась до ТОВ «Зеонбуд» з пропозицією включити у перспективний план розбудови цифрової мережі місто Могилів-Подільський.

1 вересня Вінницька філія Концерну РРТ та ТОВ «Телемережі України» вимкнули аналогові передавачі за винятком 34-х передавачів, що продовжили транслювати в аналоговому форматі програми НСТУ. Однак невдовзі більшість цих передавачів були відключені Концерном РРТ в зв’язку із заборгованістю суспільного мовника. Тому станом на кінець 2018 року в «аналоговому» ефірі залишаються лише 8 передавачів, які транслюють програми місцевої філії Національної суспільної телерадіокомпанії з логотипом «UA:Вінниця».

Крім компаній-ліцензіатів цифрової ефірної мережі Т2 на території області діяльність у сфері цифрового мовлення здійснюють ще декілька суб’єктів інформаційного простору. Технологію IPTV- телебачення пропонують абонентам компанії «Вінтелепорт» (м. Вінниця), «Діджітал Скрінз» (м. Київ) та «Українська телекомунікаційна група» (смт. Калинівка Київської області, діяльність у м. Гайсині). В Ямпільському районі ТРС «Імпульс» реалізовує ліцензію провайдера у цифровій багатоканальній мережі за технологією «МІТРІС». Провайдери програмної послуги у м. Вінниці ТРК «Еверест» та ТОВ «ВОЛЯ-Кабель» пропонують поряд з аналоговими  цифрові пакети.

 

 

 

 1. Моніторинг телерадіопрограм.

          Моніторинг телерадіопрограм, в якості дієвого інструменту реалізації представником Національної ради наглядових повноважень, здійснювався на підставі ч.7 ст.11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», рішень Національної ради та відповідних доручень.

Впродовж 2018 року здійснено 164 моніторинги телерадіоорганізацій Вінницької області. У звітному році проводились моніторинги на виконання Плану основних заходів Національної ради; моніторинги, пов’язані з плановими перевірками; моніторинги на виконання окремих доручень, а також контроль мовлення ТРО у дні пам’яті. Крім того, здійснювався постійний моніторинг мовлення регіональних компаній в ефірній цифровій мережі Т2.

 

         3.1. Здійснення моніторингу регіональних та місцевих телерадіоорганізацій стосовно дотримання ними вимог Закону України «Про рекламу».

Впродовж звітного року було виконано 14 цільових моніторингів телерадіоорганізацій області на предмет дотримання вимог Закону України «Про рекламу». Представництво Національної ради також здійснювало контроль за блоками місцевої реклами у програмах національних радіомовників.

Питання дотримання законодавства про рекламу і спонсорство постійно знаходилось в центрі уваги під час нарад з керівниками ТРО. Телерадіоорганізації області регулярно транслювали соціальну рекламу, відділяючи її від реклами комерційної. У зв’язку з початком 31 грудня 2018 року передвиборчої кампанії з виборів Президента України представник Національної ради звернувся до ТРО області з листом стосовно необхідності затвердження вартості одиниці ефірного часу для проведення передвиборчої агітації та публікації цих розцінок.

Здійснювався моніторинг програм іноземних телерадіоорганізацій, що транслюються у багатоканальних телемережах, на предмет дотримання ними ч.9 ст.13 Закону України «Про рекламу».

             В ході моніторингу ефіру ТОВ «Укрмедіа-Проект» (канал «Медичний») від 02.04.2018 було зафіксовано порушення ч.1 ст.13 Закону України «Про рекламу»  - у часовий період з 7:00 до 8:00 тривалість реклами склала 12 хвилин 08 секунд. Під час трансляції передач «Зелена планета Наталії Земної» та «Малечі про здорові речі» на цьому ж каналі транслювалась неідентифікована реклама (порушення ч.ч.1,2,3 ст.9 Закону України «Про рекламу»). Телекомпанія одержала повідомлення про порушення, привела свою діяльність у відповідність до чинного законодавства. Проте за деякий час звернулась до Національної ради на предмет анулювання ліцензії.

3.2. Моніторинг на виконання Плану основних заходів Національної ради.

Плани основних заходів Національної ради України на перше та друге півріччя 2018 року передбачали здійснення моніторингів ефіру регіональних та місцевих радіостанцій на предмет виконання ч.2 та ч.5 ст.9, а також ст.10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Названі статті регламентують обсяг пісень та ведення передач державною мовою в ефірі радіостанцій та виконання телекомпаніями законодавчих норм щодо мови ефіру. Детальніше про діяльність представництва Національної ради у цій царині мова піде у розділах 3.3 та 3.4 даного звіту.

Про моніторинг телемереж провайдерів програмної послуги, спрямований на захист інформаційної безпеки, йшлося у розділі 2.2.

 

3.3. Моніторинг ефіру радіомовників  щодо дотримання вимог ч.2 та ч.5 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»

 

На виконання ч.2 та ч.5 ст.9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» радіоорганізації з початку звітного року до 08.11.2018 зобов’язані були транслювати впродовж доби, а також у часових проміжках 7:00-14:00 та 15:00-22:00 щонайменше 30% пісень та вести не менше 55% передач українською мовою. Після 08.11.2018 ці частки зросли відповідно до 35 та 60 відсотків. Впродовж року було здійснено 4 хвилі моніторингів семи місцевих та регіональних радіокомпаній Вінниччини на предмет виконання вимог законодавства.

Проведені моніторинги показали, що радіоорганізації Вінницької області перевищують мовні квоти, визначені законодавцем для трансляції пісенного матеріалу та передач державною мовою. Так, ТРК «Подільські комунікації»    (м. Ладижин) в першій половині року транслювала в середньому 38,45% пісень українською мовою (при квоті – 30%), ТРК «Такт» (м. Вінниця) – 41,5% при аналогічній квоті. В другій половині року розпочали діяльність радіокомпанії, що одержали ліцензії за програмою «мовлення громад». Тут лідером є РК «Місто над Бугом» (м. Вінниця), в ефірі якої транслюється понад 66 відсотків пісенного матеріалу та 100 відсотків передач державною мовою. Сумарні показники радіокомпаній Вінницької області у 2018 році виглядають таким чином:

 

Період здійснення моніторингів

Частка пісень державною мовою впродовж доби

Частка пісень державною мовою

7:00-14:00

Частка пісень державною мовою

15:00-22:00

Мова ведення передач

Лютий – грудень 2018 року

43,99%

48,95%

49,86%

91,9%

 

Аналіз, проведений фахівцями Національної ради, показав, що позитивна динаміка для радіокомпаній області у звітному році становила +2%.

Слід відзначити, що дві радіокомпанії у Вінницькій області (ПП ТРК «Тодор», м. Ладижин, та ТОВ «Пілот», м. Вінниця) згідно ліцензійних параметрів регламентуються ч.3 ст.9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Тим самим вони зобов’язані забезпечувати не менше 25% пісенного матеріалу державною мовою за умови трансляції не менше 60% пісень офіційними мовами Європейського Союзу. До прикладу, моніторинг ПП ТРК «Тодор» від 12.12.2018 показав, що компанія транслює 32% пісенного матеріалу державною мовою та понад 65% пісень мовами Європейського Союзу.

Таким чином, здійснені моніторинги порушень законодавства не виявили. Компанії дотримуються квот україномовного пісенного продукту та ведення ефіру державною мовою.

 

3.4. Моніторинг ефіру телемовників щодо дотримання вимог ст.10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

13 жовтня 2017 року набули чинності зміни до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» в частині обсягу мовлення телекомпаній державною мовою. В загальному тижневому обсязі регіональні телекомпанії повинні транслювати не менше 75% передач та фільмів українською мовою у часових проміжках 7:00-18:00 та 18:00-22:00; для місцевих мовників ця квота визначається у 60%. Крім того, не менше 75% має становити обсяг частки передач новин державною мовою.

Впродовж 2018 року представництво Національної ради у Вінницькій області здійснило дві хвилі тижневих моніторингів таких компаній – телемовників: ОА ВГТРК «Вінниччина», ІТА «ВІТА», ВД НСТУ «ВІНТЕРА», ТОВ «Укрмедіа Проект» (всі - м. Вінниця) та КП «Престелерадіоцентр «Краяни» (м. Могилів-Подільський). Їх результати дають підставу стверджувати, що телеорганізації області виконують квоти україномовних передач та фільмів. Нижче у таблиці представлені результати моніторингу двох компаній області, обсяг мовлення яких становив 24 години на добу:

 

Назва компанії, дати моніторингу

Тижневий обсяг передач державною мовою

7:00-18:00

Тижневий обсяг передач державною мовою

18:00-22:00

Тижневий обсяг передач державною

мовою

7:00-22:00

Інформ. передачі

державною

мовою

7.00-18.00

 

Інформ. передачі

державною

мовою

18.00-22.00

1.

ОА ВГТРК «Вінниччина»,

13.03.2018-19.03.2018

90,88%

92,60%

91,34%

100%

100%

 

ОА ВГТРК «Вінниччина»,

18.10.2018-24.10.2018

99,09%

100%

99,33%

100%

100%

2.

МКП ІТА «ВІТА»,

06.02.2018-12.02.2018

100%

100%

100%

100%

100%

 

МКП ІТА «ВІТА»,

16.10.2018-22.10.2018

99,46%

100%

99,61%

100%

100%

 

13 жовтня звітного року завершився перехідний період, передбачений законодавцем. На цьому етапі до україномовних зараховувались всі передачі національного та власного виробництва ТРО. З 13-го жовтня в ефірі має транслюватись не менше 75% реального україномовного контенту. Відтак, основною ознакою мови передач стала мова ведучих. Крім того, звуковий ряд фільмів, що зараховуються до квоти, також має бути україномовним.

 

3.5. Моніторинг, пов’язаний з плановими перевірками ТРО.

У 2018 році представником Національної ради було здійснено 2 планові перевірки: МКП-ІТА «ВІТА» та КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом» (обидві – м. Вінниця). Перевіркам передували моніторинги. Рішеннями Національної ради результати перевірок було взято до відома.

У звітному році представництвом Національної ради у Вінницькій області для виїзної планової перевірки було здійснено моніторинг мовлення ПрАТ «Телекомпанія «ТЕТ» (м. Київ), а також моніторинг наявності/відсутності мовлення ПАТ НСТУ, ПАТ «Наше Радіо» та ТОВ «Телерадіокомпанія «НБМ» (всі мовники – м. Київ).

 

3.6. Моніторинг у дні пам’яті.

Впродовж 2018 року в Україні відзначались 10 пам’ятних дат. Серед них День пам’яті жертв Голокосту (27 січня), 75 років з часу Корюківської трагедії (1 березня), День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу (18 травня) та інші. У ці дні телерадіоорганізації виходили в ефір на підставі Правил ведення мовлення у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затверджених Національною радою рішенням № 1146 від 23.07.2015. Представництвом Національної ради здійснювався систематичний моніторинг мовлення ТРО області, його результати надавались до Національної ради.

 

3.7. Моніторинг на виконання окремих доручень.

У звітному році представництвом Національної ради здійснено низку моніторингів на виконання окремих доручень. В зв’язку із скаргою ТОВ «Star Light digital» на компанію-провайдера програмної послуги з м. Гайсина ПП «Телерадіокомпанія «ВДВ», яка транслювала низку програм без укладання відповідних угод, представник Національної ради здійснив моніторинг названої компанії. Крім того, було здійснено моніторинг багатоканальних телемереж компаній-провайдерів області на предмет трансляції в них програми «Duck TV» та певної версії програми «Viasat Explore».

На виконання доручення члена Національної ради С.Костинського було надано перелік місцевих радіостанцій, що працюють за угодами із загальнонаціональними мовниками. У Вінницькій області такими є ТОВ ТРК  «Пілот» та ПП «ТРК «Тодор». Крім того, на виконання окремих доручень у 2018 році здійснювався моніторинг діяльності ЗАТ «Підприємство Вінницький технічний центр «Мелодія», моніторинг частот, на яких свого часу мовили ДП ТРО «Довіра», ТОВ ТРК «НБМ-Радіо» та ТОВ «Фірма «Волинь».

 

 1. Реалізація програми «Мовлення громад на основі МПФМ»

У звітному році на території Вінницької області одержала практичне втілення програма мовлення громад на основі малопотужного ФМ-мовлення, започаткована Національною радою у 2016 році. В рамках цієї програми розпочали діяльність 3 телерадіокомпанії: РК «Місто над Бугом» (101,8 МГц,  м. Вінниця), ТОВ ТРК «ВСІМ Радіо» (м. Хмельницький, мовлення на частоті 99,5 МГц у м. Козятині) та ПП «Медіа Дністер» (смт. Чечельник, мовлення на частоті 101,6 МГц у м. Гайсині). Важливою особливістю програми мовлення громад є вимога щодо наявності 15% інформаційних передач місцевої тематики, а також дозвіл на ретрансляцію програм суспільного мовника. Ще декілька радіоорганізацій Вінницької області подали впродовж 2018 року пакети документів для прорахунку частот у таких населених пунктах: Вінниця, Могилів-Подільський, Іллінці, Гайсин, Калинівка, Тростянець, Вапнярка Томашпільського району, Ободівка Тростянецького району. Станом на кінець року на конкурсі знаходяться частоти 105,5 МГц у м. Хмільнику та 103,9 МГц у м. Ладижині.

У звітному році продовжувалась робота представника Національної ради з популяризації програми мовлення громад на базі Покрокової інструкції. З цією метою були залучені Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування та Центр розвитку місцевого самоврядування, який опікується об’єднаними територіальними громадами.

 

 1. Діяльність телерадіоорганізацій Вінниччини в умовах воєнного стану (26.11.2018-26.12.2018)

26 листопада 2018 року Верховна Рада України прийняттям Закону «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» ввела режим воєнного стану у 10-ти областях України, серед яких була і Вінницька область. З метою інформування керівників засобів масової інформації про особливості діяльності в період функціонування правового режиму воєнного стану представником Національної ради була здійснена низка заходів. Всім керівникам ТРО області розіслано лист, в якому роз’яснено позицію Національної ради з цього питання, а також особливості діяльності ЗМІ на підставі ч.11 ст.8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року. 30.11.2018 було проведено нараду з керівниками телерадіоорганізацій спільно з керівництвом Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю та Управління цивільного захисту Вінницької ОДА. На нараді були розглянуті нагальні питання інформування населення, захисту приміщень ТРО в період воєнного стану та інші.

Режим воєнного стану на території області тривав з 26 листопада до 26 грудня звітного року.

 

 1. Дотримання телерадіоорганізаціями ліцензійних умов та умов ліцензій.

На підставі ч.7 ст.11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» важливим напрямом наглядових повноважень представника Національної ради є контроль за дотриманням телерадіоорганізаціями ліцензійних умов та умов ліцензій. В ході  моніторингів радіомовників  фіксувались порушення ч.7 ст.27, ч.8 ст.28 та п. а) ч.1 ст.59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Прикладом може слугувати ситуація з КО «Редакція Барського районного ефірного радіомовлення», в ефірі якої було зафіксовано зменшення обсягу інформаційно-аналітичних та науково-просвітницьких передач. Районна редакція одержала повідомлення про порушення; повторний моніторинг зафіксував, що недоліки були виправлені. Слід відзначити, що компанії, які одержали ліцензії нового зразка в частині розподілу програмного наповнення, подібних порушень не допускають.

             В ефірі ТОВ «Укрмедіа-Проект» було зафіксовано трансляцію передачі «Бажаємо здоров’я», яка мала ознаки такої, що порушує п.7 ч.2 ст.6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції програм або їх відеосюжетів, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо вони мають змогу їх дивитися), а також ч.ч.6 та 7 Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована, затверджених рішенням Національної ради 08.02.2012          № 117 (у редакції рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення 10.03.2016 № 306). Директору компанії було надано відповідне повідомлення, телеорганізація відреагувала на нього належним чином.

У вересні звітного року повідомлення про порушення одержала ПП «ТРК «Подільські комунікації» в зв’язку з відсутністю мовлення на частоті 107,4 МГц у м. Вінниці. Невдовзі компанія відновила діяльність.

В березні та вересні 2018 року Національною радою вносились зміни до складу програм універсальної програмної послуги у різних населених пунктах області. Станом на грудень 2018 року на Вінниччині ліцензії Національної ради мають 15 компаній – провайдерів програмної послуги. Крім них послуги надають також компанії, які зареєстровані не у Вінницькій області: ТОВ «ВОЛЯ - Кабель», ТОВ «Датагруп Медіа», ТОВ «Діджитал Скрінз», ФОП Бессалицьких Я.Л. та «Українська телекомунікаційна група». У звітному році порушення ч.5 ст.42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та п.2.3 Положення про порядок видачі ліцензії провайдера програмної послуги були зафіксовані у ПП «Телерадіокомпанія «ВДВ» (м. Гайсин).

З року в рік відбувається скорочення кількості компаній-провайдерів. Одна з причин – фінансові вимоги медіагруп за розміщення контенту у багатоканальних телемережах. Результатом є вимушене збільшення провайдерами абонплати і, як наслідок, втрата абонентів.

 

 1. Підсумки ліцензування телерадіомовлення.

Процес ліцензування є одним з факторів, що безпосередньо впливають на розвиток телерадіоінформаційного простору області. За результатами 2018 року:

 • переможцями конкурсів на частоті 101,6 МГц у м. Гайсині та 99,3 МГц у м. Вінниці стали ПП «Медіа Дністер» (смт. Чечельник) та Центральна телерадіостудія Міністерства оборони України (м. Київ) відповідно; у конкурсі на окремі відрізки частот 102,4 МГц у смт. Чернівцях та 105,5 МГц у м. Тульчині перемогли Національна суспільна телерадіокомпанія (м. Київ) та КП «Редакція Тульчинського радіомовлення» (м. Тульчин) відповідно;
 • продовжено термін дії ліцензій двох мовників: КП «Редакція газети «Липовецькі вісті» (смт. Липовець) та МКП ІТА-«ВІТА» (м. Вінниця);
 • ліцензію провайдера програмної послуги одержали ПП ТРК «Тодор» (м. Ладижин), ЗАТ «Підприємство Вінницький технічний центр «Мелодія» та ТОВ «ТРК «Фавор» (обидва - м. Вінниця);
 • рішеннями Національної ради внесено зміни до ліцензій шістьох ефірних мовників: КО «Редакція Барського районного ефірного радіомовлення» (м. Бар), КП «Тростянецьке районне радіомовлення» (смт. Тростянець), КП «Хмільницьке районне радіомовлення» (м. Хмільник), МКП ІТА-«ВІТА» (м. Вінниця), ПП ТРК «Тодор» (м. Ладижин), ТОВ «Укрмедіа Проект» (м. Вінниця);  
 • переоформлено ліцензії трьох компаній-провайдерів програмної послуги: ТОВ «Воля-Кабель» (м. Київ, діяльність у м. Вінниці), ТОВ «ТРК «Кармель» (м. Вінниця), ПП «Телерадіокомпанія «Твін» (м. Калинівка);
 • Національна рада України відмінила своє рішення стосовно видачі ліцензії провайдера програмної послуги ЗАТ «Підприємство Вінницький технічний центр «Мелодія» в зв’язку з несплатою компанією ліцензійного збору;
 • анульовано ліцензії шістьох ТРО: МКП ІТА-«ВІТА», ОА ВГТРК «Вінниччина», ТОВ «Укрмедіа Проект» (всі - м. Вінниця), ТОВ «Датагруп Медіа» (м. Київ, діяльність у м. Вінниці), ПП ТРК «Кентавр-TV»             (м. Бершадь), КП «Редакція районної газети та радіомовлення «Вісті Тепличчини» (смт. Теплик);
 • закінчився термін дії ліцензії КП «Телерадіокомпанія «Лада» (м. Ладижин), внаслідок чого вона припинила діяльність.

 

 1. Виконання ліцензіатами законодавства щодо прозорості медіа власності.

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення» ліцензіати Вінницької області були зобов’язані в термін до 1 квітня звітного року подати до Національної ради інформацію про структуру власності. 22.02.2018 представник Національної ради звернувся з листом до керівників компаній-ліцензіатів, в якому була надана вся необхідна інформація для своєчасного та повного інформування регулятивного органу.

До шістьох телерадіоорганізацій області Національною радою було застосовано санкцію «стягнення штрафу». Серед них - 4 районних радіоорганізації, один комунальний і один приватний телемовники. Компанії сплатили штрафи вчасно і в повному обсязі.

Показово, що всі без винятку компанії провайдери програмної послуги області вчасно надали інформацію до Національної ради.  

 

 1. Відзнаки.

          Протягом 2018 року Національна рада відзначила кращих працівників електронних ЗМІ Вінниччини. Зокрема, грамоти Національної ради одержали керівники ТРО С.Драчук, О.Лещенко, Ю.Старжинський, О.Гречанюк, В.Добровольська, С.Чепіль, О.Фальфушинська, С Пашенько. Серед нагороджених також журналісти О.Святенко та К.Зулінська, оператор Ю.Добровольський, інженер С.Капіца.

         

 1. Підсумки. Організаційна складова діяльності представника Національної ради.

У 2018 році представником Національної ради було проведено чотири наради-семінари для керівників телерадіокомпаній та провайдерів програмної послуги, три з яких - спільно з департаментом інформації та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації. Ще одна нарада була організована разом з працівниками управління цивільного захисту ОДА. Основні питання, які розглядались на нарадах: інформаційна безпека телерадіопростору області; виконання теле- та радіомовниками квот на україномовні пісні і передачі; відключення аналогового телебачення і функціонування мережі цифрового мовлення; виконання рішень Національної ради стосовно ретрансляції у мережах програм, адаптованих до законодавства України; впровадження програми розвитку мовлення громад; діяльність ЗМІ в період воєнного стану.

Впродовж року до Національної ради подано 74 службові записки. Серед них низка аналітичних матеріалів, доповідні стосовно перевірок, виконання окремих доручень, реагування на скарги телеглядачів та радіослухачів.

У 2018 році представник Національної ради взяв участь у двох експертних семінарах: «Прозорість медіафінансування та забезпечення гендерної рівності в медіа: європейський досвід та українські реалії» і «Журетика: розмова PRO у Вінниці» під егідою Координатора проектів ОБСЄ в Україні та проекту «Свобода медіа в Україні», що впроваджується в межах спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Партнерство заради належного врядування». Крім того, став учасником тренінгу «Щоденник реформ для регіональних журналістів: готуємось до виборів» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ посольства США в Україні. Впродовж року виступив на трьох наукових конференціях, опублікував дві наукові статті з нагальних питань  функціонування і розвитку телерадіопростору України.  

Представник Національної ради  активно співпрацював з органами державної влади та місцевого самоврядування. Налагоджено плідну взаємодію    з Подільською філією Українського державного центру радіочастот та Вінницькою філією Концерну РРТ, територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.

Представник Національної ради систематично роз’яснював позицію Національної ради з найважливіших питань діяльності та розвитку телерадіопростору Вінницької області для широкого загалу, акцентуючи увагу на проблемах інформаційної безпеки, створення Національної суспільної телерадіокомпанії України, переходу від аналогового до цифрового телебачення.

 Пріоритетною складовою діяльності представника Національної ради                  залишається аналіз скарг і звернень телеглядачів та радіослухачів. Особливої актуальності він набув після відключення в області аналогового телебачення. Основна тематика скарг впродовж 2018 року: проблеми з отриманням цифрового сигналу, відсутність мовлення Національної суспільної телерадіокомпанії України, обласного радіо та РК «Лада»,  відсутність діяльності компанії – провайдера програмної послуги  ПВТЦ «Мелодія». На всі скарги та звернення були вчасно надані відповіді; за необхідності представник Національної ради звертався за сприянням до інших організацій та установ.

У представництві Національної ради ведеться журнал фіксації виявлених під час моніторингів та перевірок порушень у діяльності суб’єктів інформаційного простору, заходи представника щодо  їх усунення та реагування з боку керівників компаній.

  

Представник Національної ради

у Вінницькій області                                                              

   В.С. Мазурик

 

  

   

Додаток 1

 

Структура регіональних та місцевих телерадіоорганізацій 

Вінницької області за видами мовлення (станом на кінець 2018 року)

 

Вид діяльності 

К-ть

1.

Ефірне цифрове телевізійне мовлення (багатоканальна телемережа МХ-5)

2

2.

Ефірне радіомовлення

26

3.

Мовлення в багатоканальних телемережах

1

4.

Провайдери програмної послуги

15

5.

Трансляція в ефірно - кабельних мережах (МІТРІС)

1

6.

Мовлення в дротових мережах

1

 

 

Додаток 2

 

Статистика та заходи реагування

 

1.

Надіслано до Національної ради службових записок (в т.ч. про факти порушень законодавства та умов ліцензій)

74

2.

Здійснено моніторингів

164

3.

Надано ліцензіатам повідомлень про порушення ними законодавства

6

4.

Здійснено планових перевірок

2

5.

Оголошено попереджень Національною радою

-

6.

Застосовано санкцію «накладення штрафу»

6

 

 

Додаток 3

 

Рішення Національної ради України 2018 року,

що стосуються  діяльності телерадіоорганізацій Вінницької області

 

Рішення Національної ради

Назва ТРО

Зміст рішення

1.

№ 125

від 25.01.2018

КП РК «Лада»

м. Ладижин

Взято до відома результати перевірки

2.

№ 134

від 25.01.2018

КП «Тростянецьке районне радіомовлення»

смт. Тростянець

Переоформлення  ліцензії на мовлення

3.

№ 153

від 15.02.2018

ПП «Медіа Дністер»,

смт. Чечельник

Переможець у конкурсі на частоті 101,6 МГц у м.Гайсині

4.

№ 219

від 15.02.2018

ТОВ «ВОЛЯ-КАБЕЛЬ»,

м. Київ (діяльність у м. Вінниці)

Переоформлення  ліцензії провайдера

5.

№ 290

від 01.03.2018

Про внесення змін до рішень Національної ради від 24.11.2016 № 2473, від 01.12.2016 № 2532 «Про затвердження Переліків програм універсальної програмної послуги для населених пунктів Вінницької області»

Зміна УПП у Вінницьких Хуторах, Мізяківських Хуторах, Стрижавці, Гнівані, Жмеринці, Калинівці, Павлівці, Ладижині, Тростянці, Олександрівці, Северинівці, Летківцях, Демківцях, Мазурівці, Немирові

 

6.

№ 315

від 01.03.2018

ПП ТРК «Тодор», м. Ладижин

Видача  ліцензії провайдера

 

7.

№ 329

від 01.03.2018

КП «Редакція газети «Липовецькі вісті»,

смт. Липовець

Залишення заяви щодо продовження строку дії ліцензії без розгляду

8.

№ 462

від 29.03.2018

МКП ІТА-«ВІТА» м. Вінниця

Взято до відома результати перевірки

9.

№ 610-611

від 26.04.2018

КП «Хмільницьке РРМ»,

м. Хмільник

Переоформлення  ліцензії на мовлення

10.

№ 624

від 26.04.2018

ТОВ «ДАТАГРУП МЕДІА»,

м. Київ (діяльність у м. Вінниці)

Анулювання ліцензій провайдера

11.

№ 829

від 11.07.2018

КП «Редакція газети «Липовецькі вісті»,

смт. Липовець

Продовження терміну дії ліцензії на мовлення

12.

№ 857

від 11.07.2018

ТОВ «Укрмедіа Проект»,

м. Вінниця

Переоформлення  ліцензії на мовлення

13.

№ 906-911

від 12.07.2018

6 ТРО області

Накладання штрафу

14.

№ 1121

від 19.07.2018

ЗАТ «Підприємство «Вінницький технічний центр «Мелодія», м. Вінниця

Видача ліцензії провайдера

15.

№ 1184

від 26.07.2018

МКП ІТА-«ВІТА» м. Вінниця

Переоформлення та продовження терміну дії ліцензії на мовлення

16.

№ 1293

від 29.08.2018

МКП ІТА-«ВІТА» м. Вінниця

Анулювання ліцензії мовника в аналоговому форматі

17.

№ 1294

від 29.08.2018

ОА ВГТРК «Вінниччина»,

м. Вінниця

Анулювання ліцензії мовника в аналоговому форматі

18.

№ 1387

від 06.09.2018

КП РРГ та РМ «Вісті Тепличчини», смт. Теплик

Відмова у переоформлення ліцензії на мовлення

19.

№ 1480

від 13.09.2018

Про внесення змін до рішення Національної ради від 01.12.2016 № 2532 «Про затвердження Переліків програм універсальної програмної послуги для населених пунктів Вінницької області»

Зміна УПП у Вінницьких Хуторах, Мізяківських Хуторах, Стрижавці

20.

№ 1573

від 20.09.2018

ТОВ «ТРК «Фавор»,

м. Вінниця

Видача ліцензії провайдера

21.

№ 1598

від 20.09.2018

ТОВ «Укрмедіа Проект»,

м. Вінниця

Анулювання ліцензії на мовлення у кабельній мережі

22.

№ 1726

від 27.09.2018

КП РРГ та РМ «Вісті Тепличчини», смт. Теплик

Анулювання ліцензії на мовлення

23.

№ 1729

від 27.09.2018

ПП ТРК «Кентавр-TV»,

м. Бершадь

Анулювання ліцензії провайдера

24.

№ 1743

від 11.10.2018

ПП «Редакція міської районної газети «Життєві обрії»,

м. Хмільник

Залишення заяви без розгляду стосовно участі у конкурсі на частоті 105,5 МГц у с. Великому Митнику

25.

№ 1746

від 11.10.2018

НСТУ, м. Київ

Переможець у конкурсі на частоті 102,4 МГц у

смт. Чернівцях

26.

№ 1894

від 18.10.2018

ЗАТ «Підприємство «Вінницький технічний центр «Мелодія», м. Вінниця

Скасування рішення про видачу ліцензії провайдера

27.

№ 1921

від 25.10.2018

ПП «ТРК «Твін», м. Калинівка

Взято до відома результати перевірки

28.

№ 1975

від 08.11.2018

КО «Редакція Барського районного ефірного радіомовлення», м. Бар

Переоформлення ліцензії на мовлення

29.

№ 2010

від 14.11.2018

ПП ТРК «Тодор», м. Ладижин

Переоформлення ліцензії на мовлення

30.

№ 2031

від 14.11.2018

ТОВ «ВОЛЯ-КАБЕЛЬ»,

м. Київ (діяльність у м. Вінниці)

Переоформлення  ліцензії провайдера

31.

№ 2080

від 29.11.2018

Центральна телерадіостудія МО України (м. Київ)

Переможець у конкурсі на частоті 99,3 МГц у м. Вінниці

32.

№ 2215

від 13.12.2018

КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», м. Вінниця

Взято до відома результати перевірки

33.

№ 2247

від 13.12.2018

ТОВ «ТРК «Кармель»,

м. Вінниця

Переоформлення  ліцензії провайдера

34.

№ 2266

від 20.12.2018

КП «Редакція Тульчин-ського радіомовлення», м. Тульчин

Переможець у конкурсі на частоті 105,5 МГц у м. Тульчині