На Вінниччині розпочинається дослідження маловідомих фактів життя Миколи Пирогова

Проєкт такого спрямування сьогодні, 12 червня, у пресцентрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації представила громадська організація «Подільська агенція регіонального розвитку».

Інноваційний краєзнавчий проєкт «Шпага Пирогова» став одним з переможців конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надаватиметься фінансова підтримка у 2019 році за рахунок коштів обласного бюджету.

«Постать Миколи Івановича Пирогова – це такий собі міфоутворюючий фактор для Вінниччини, тому що життя та діяльність відомого хірурга містять у собі чимало спірних моментів та таємниць. Це стосується й викрадення з усипальниці його шпаги – подарунка австрійського імператора Франца Йосифа, яка за переказами була «багато оздоблена коштовним камінням» та є абсолютно необхідним атрибутом мундиру, у якому похований таємний радник Микола Пирогов. Головна тема нашого дослідження стосуватиметься історії дарування та викрадення шпаги, пошуку архівних документів з її описом, виготовлення на базі цих документів репліки артефакту та передача його до Національного музею – садиби Пирогова», – зазначив керівник проекту Андрій Орленко.

Партнерами проєкту є Державний архів у Вінницькій області, комунальне підприємство «Центр історії Вінниці» та Національний музей – садиба          М.І. Пирогова.

У рамках реалізації проєкту планується відвідати відповідні архіви та музеї Відня, Берліну, Санкт-Петербурга, а також створити науково-популярний фільм «Шпага Пирогова», який розповідатиме про етапи дослідницької роботи.

«Інноватика проєкту полягає у тому, що він дозволить об’єднати навколо себе фахівців з різних галузей: істориків, краєзнавців, працівників архівних та музейних установ, представників засобів масової інформації, української кіноіндустрії, ювелірів та зброярів, та довести, що відповідальне ставлення до власної історії на Вінниччині не лише декларується, а й успішно втілюється», – переконаний Андрій Орленко.

За його словами, «Шпага Пирогова» – це лише частинка об’ємного дослідження, що дозволить сприяти краєзнавчій роботі у Вінницькій області, зокрема щодо збору та опрацювання маловідомих фактів про життя та діяльність Миколи Пирогова та його перебування на Вінниччині.

Інформаційний супровід реалізації проєкту здійснюється Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації.

Нагадаємо, що цього року переможцями конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надаватиметься фінансова підтримка у 2019 році за рахунок коштів обласного бюджету стали 25 проєктів громадських організацій Вінниччини, які протягом року отримають співфінансування на загальну суму 1 млн. грн.