Новації закону України «Про житлово-комунальні послуги»

 Про зміну законодавства в сфері житлово-комунальних послуг у 2019 році під час апаратної наради в голови облдержадміністрації Валерія Коровія  розповів  директор Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури облдержадміністрації Сергій Волков.

 З 01 травня 2019 року набув чинності новий Закон України «Про житлово-комунальні послуги», який суттєво змінює підхід до ринку надання і споживання житлово-комунальних послуг.Закон встановлює чіткі правила взаємовідносин між споживачами та виконавцями послуг. 

Зокрема Законом,  передбачено  нарахування пені за несвоєчасну сплату послуг у розмірі 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення, а також низку інших важливих змін.

Розмір пені становить не більше 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Пеня за рік становитиме 3,65%. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Її нараховуватимуть на борги, які виникли після 01 травня 2019 року.

Окрім нарахування пені за несвоєчасно сплачені послуги цей закон також передбачає:

Нову класифікацію житлово-комунальних послуг.

Закон розділив житлово-комунальні послуги на житлову і на комунальні:

«Житлова послуга» -  це лише послуга з управління багатоквартирним будинком. Управління включає утримання будинку та забезпечення ремонту спільного майна у будинку. При цьому послуга із поводження з відходами стала окремою комунальною послугою.

«Комунальні послуги» – це постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами, а також надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу в житлових будинках.

Три моделі організації договірних відносин щодо надання комунальних послуг, а саме: індивідуальний договір, колективний договір, договір з ОСББ як колективним споживачем.

Вибір конкретної моделі закон залишає за співвласниками багатоквартирного будинку (крім послуг із постачання та розподілу природного газу та електроенергії, які надаються виключно на основі індивідуальних договорів).

Обрати модель споживачі можуть до 01.05.2020 року.  На випадок, якщо співвласники самостійно не визначаться закон передбачає “модель за замовчуванням”. Це - модель на основі індивідуальних договорів, але з певними особливостями.

Можливість відключення комунальних послуг за борги

Виконавець комунальної послуги (крім електричної енергії та природного газу) має право припинити її надання споживачу у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця.

На наступний день після повного погашення заборгованості або укладення угоди про реструктуризацію заборгованості постачання комунальної послуги відновлюється в повному обсязі.

Нові процедури тарифоутворення на житлово-комунальні послуги та діяльність в перехідний період.

Ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком, є договірною - тобто, співвласники і управитель повинні домовитися самі, без втручання органів місцевого самоврядування.

Контролювати управителя повинні самі співвласники будинку - і в разі, якщо його послуги незадовільні - обрати собі нового управителя або змінити форму управління.

Стосовно комунальних послуг, то тарифоутворення тут регулюється низкою нових нормативно-правових актів.

На перехідний період (протягом року з моменту набрання чинності Законом) продовжують діяти старі договори.

Тарифи за старими договорами після 01.05.2019 не переглядаються.

Тарифи на комунальні послуги можуть розраховуватись за новою методологією тільки після обрання співвласниками моделі договірних відносин.