«Традиційно в області щороку відзначається тиждень охорони праці. У цьому році відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації В.Коровія від 08.04.2019р. №273 «Про підготовку та проведення у 2019 році тижня охорони праці» заплановано низку заходів обласного та районного рівнів», - розповіла заступник директора Департаменту-начальник управління соціальної підтримки та державних гарантій ОДА Natalia Kviat. Сьогодні, зважаючи на активну позицію учнівської та студентської молоді, з метою привернення їх уваги до важливості прийняття рішення щодо майбутнього вибору професії і забезпечення гідних умов праці, адже, кожна дитина – це майбутній працівник або роботодавець, в області було проведено перший етап Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей». За ініціативи Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації сьогодні відкрито виставку за підсумками цього конкурсу у Вінницькій області спільно з соціальними партнерами.
«26 квітня відбудеться урочисте нагородження переможців першого етапу конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей» Цей конкурс приурочений до Всесвітнього дня охорони праці, який відзначається щорічно 28 квітня, та в цьому році проводиться під девізом «Безпечне та здорове майбутнє праці». Мета конкурсу – це розуміння з дитячого віку, що саме головне це життя людини, її здоров’я та безпека праці», – повідомив перший заступник начальника Управління Держпраці у Вінницькій області Володимир Боковець.
«26 квітня відбудеться підведення підсумків проведення тижня охорони праці 2019 в області. Де будуть нагороджуватися найкращі представники підприємств, установ та організацій усіх форм власності. Тільки спільними зусиллями можливо виконати завдання, передбачені програмами реформ, і забезпечити конституційне право громадян на гідні умови праці»,– повідомив заступник начальника управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області Віталій Яворський.
Для довідки
Традиційно з нагоди Всесвітнього Дня охорони праці Організаційним комітетом ухвалено рішення про проведення в період з 22 по 28 квітня поточного року Тижня охорони праці, а також про підтримку рекомендацій Міжнародної організації праці щодо основної теми цьогорічної акції – «Безпечне та здорове майбутнє праці».
Разом з міжнародною спільнотою Україна визнає, що здорові та безпечні умови праці – це стратегічне завдання, яке стоїть перед державою і бізнесом.
З огляду на зобов’язання, взяті нашою країною відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, ратифікованої Законом України від 16 вересня 2014 р. № 1678-VII, уряд своїм розпорядженням від 12 грудня 2018 р. № 989-р схвалив Концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні (далі – Концепція) і затвердив План заходів щодо її реалізації (далі – План заходів).
Концепція є основою для запровадження національної системи управління безпекою та гігієною праці, сформованої на принципах запобігання виробничим ризикам та заохочення до створення безпечних і здорових умов праці.
Реалізація Концепції має забезпечити імплементацію в національне законодавство норм Директиви Ради № 89/391/ЄЕС від 12 червня 1989 р. про впровадження заходів для заохочення вдосконалень у сфері безпеки та охорони здоров’я працівників під час роботи відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Закріплення в національній правовій базі нових принципів управління ризиками створить підґрунтя для побудови ефективної системи комплексного управління безпекою та гігієною праці, розвитку і зміцнення трудового потенціалу нашої країни.
Надзвичайно важливим для досягнення оптимальних результатів у цьому питанні є вивчення, поширення та впровадження найкращого міжнародного досвіду з оцінки і управління виробничими ризиками не тільки на державному, а й на галузевому та регіональному рівнях.
У процесі реалізації окреслених завдань найефективнішими заходами є інформаційно-роз’яснювальні кампанії, адже поєднання теоретичних і практичних підходів до вивчення методик оцінки ризиків має найбільш дієвий ефект щодо їх успішного впровадження.
Вектор реформування сфери безпеки та гігієни праці, який визначив уряд і впроваджують Міністерство соціальної політики та Держпраці, передбачає докорінні зміни в підходах до управління охороною праці, що, своєю чергою, можуть спричинити низку труднощів. А втім, тільки в такий спосіб можливо побудувати прогресивну національну систему управління безпекою та гігієною праці.
Важливо підготуватися до майбутніх змін, правильно спрогнозувати результати реформування та забезпечити впровадження нових принципів управління.
Сучасна система заохочення до поліпшення безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі має враховувати світові тенденції зайнятості населення, розвитку цифрових технологій (автоматизація, робототехніка, інформаційна комп’ютеризація), демографічні показники, економічну глобалізацію, кліматичні зміни та інші чинники, що впливають на стан безпеки та гігієни праці за наявних або нових виробничих ризиків.
Важко спрогнозувати, які технології існуватимуть у майбутньому, як вони будуть інтегровані в робочі процеси і який вплив – позитивний чи негативний – матимуть на безпеку праці. Тому наша діяльність, що передбачає інноваційні підходи, має бути орієнтована на людину, пріоритетність навчання і постійного розвитку протягом усього життя.
Закріплення практик щодо постійного навчання з безпеки та гігієни праці може допомогти працівникам і роботодавцям мінімізувати наявні та потенційні виробничі ризики і тим самим поліпшити результати роботи у сфері охорони праці.
Серйозним викликом для України стало питання трудової міграції, зокрема, професійно підготовленої молоді. Отже, потрібно забезпечити належні умови праці, щоб зупинити відтік трудових ресурсів із країни, зберегти кваліфікований і високоефективний трудовий потенціал. Це сприятиме економічному зростанню та повній зайнятості населення.