1 листопада відбулось засідання колегії департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів

На порядку денному стояли питання проведення осінньо-польових робіт та прогнози щодо формування структури посівних площ під урожай 2018 року; про виконання доручення голови обласної державної адміністрації № 01.01-11/4782 від 14 серпня 2017 року щодо інвентаризації водних об’єктів; про розширення повноважень структурних підрозділів райдержадміністрацій у частині екології та природних ресурсів.

У засіданні колегії взяли участь перший заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Гижко, заступники голів та керівники структурних підрозділів  райдержадміністрацій з питань агропромислового комплексу, екології та природних ресурсів, члени колегії Департаменту.

Аналіз результатів осінньо-польових робіт станом на 31 жовтня прогнози щодо формування структури посівних площ під урожай 2018 року були викладені у доповіді начальника управління організації виробництва продукції рослинництва та технічної політики Василя Темченка. Так, по всіх категоріях господарств зібрано:

кукурудзу на зерно на площі 168,7 тис. га (47,6 % до прогнозу), намолочено – 1164,7 тис. тонн при урожайності – 69,1 ц/га;

гречки на площі 11,7 тис. га (98,4 % до прогнозу), намолочено – 15,5 тис. тонн при урожайності – 13,3 ц/га;

проса з 387 га (95,2 % до прогнозу), намолочено 656 тонн при урожайності 17,0 ц/га.

Всього зернових культур зібрано на площі  664 тис. га (77,9 % до прогнозу), намолочено – 3592,3  тис. тонн при середній урожайності  54,1 ц/га.

Сої зібрано на площі 128,7 тис. га (88,4  % до прогнозу),  намолочено 257,6 тис. тонн при урожайності – 20 ц/га.

Завершується збирання соняшнику, якого зібрано з 240,9 тис.  га (97,9 % до прогнозу), намолочено – 681 тис. тонн при урожайності  – 28,3 ц/га.

Цукрових буряків  викопано на площі 43,2 тис. га (75,2 % до прогнозу), накопано 2009,1 тис. тонн при урожайності – 464,7 ц/га.   

Станом на 31.10.2017 р. працюють 7 цукрових заводів. Ними прийнято на переробку 1696,1 тис. тонн цукрових буряків, перероблено – 1443,6 тис. тонн. Вироблено 210,8 тис. тонн цукру.

Під урожай 2018 року  сільгоспвиробниками  області посіяно  334,9 тис. га озимих зернових культур (90,6 % до прогнозу), в тому числі озимої пшениці посіяно 303,7 тис. га, озимого ячменю – 28,4 тис. га, озимого жита – 1,8 га. Озимого ріпаку посіяно  на площі  65,2 тис. га.

 Обґрунтування необхідності проведення інвентаризації об’єктів (ставків) та проміжні результати проведеної роботи у даному напрямку представлені у виступі начальника відділу використання водних об'єктів Дмитра Капущака. Він підкреслив, що інвентаризація проводиться з метою уточнення переліку водних об'єктів, право оренди яких може бути реалізовано на земельних торгах, та виявлення водних об'єктів, які втратили господарську привабливість. Наразі завершується звірка наданих з районів матеріалів з реєстром водних об'єктів Вінницької області, сформованим за результатами інвентаризації 2014 року. Одночасно застосовуються інформаційні данні  Публічної кадастрової карти України. Також використовуються викопіювання з територій сільських рад, інформація про кадастрові номери земельних ділянок, площ земельних ділянок водного фонду та водних об'єктів, найменування користувачів (орендарів) із зазначенням термінів договорів оренди, наявності гідротехнічних споруд та загального стану водних об'єктів.

Станом на 27 вересня Департаментом опрацьовано матеріали 27-ми районів. За результатами опрацювання прийнято документи у 11-ти районів:

- Бершадський район

- Іллінецький район

- Калинівський район

- Липовецький район

- Могилів-Подільський район

- Муровано-Куриловецький район

- Піщанський район

- Чернівецький район

- Чечельницький район

- Шаргородський район

- Ямпільський район

Матеріали 16-ти районів відправлено на доопрацювання та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства.

 Як зазначив перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко «Наша мета – прозорість орендних відносин у рибогосподарській галузі та повна її легалізація. На сьогодні оформлення документів оренди проходить виключно через «прозорий офіс». Орендарі, які продовжують термін оренди або поновлюють пакет документів, отримують право оренди терміном до 20 років з  орендною платою 3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Ті, хто виграє право оренди на аукціоні, отримують на руки повний пакет готових документів». 

 Про виконання завдань розбудови природно-заповідного фонду області та збереження природних територій доповів начальник управління охорони земель, природних ресурсів та екологічної експертизи Андрій Магера. Так, станом на 01.11.2017 року на території області функціонують 416 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею біля 60 тисяч гектарів або 2,5% від площі області. Разом з тим, Стратегією регіонального розвитку визначено збільшення природно-заповідного фонду області до 5% від площі області. У 2017 році рішенням Вінницької обласної ради до природно-заповідного фонду області включені: район) та ландшафтний заказник «Розкошівський скарб», 15 га (Погребищенський район).

На розгляд сесії обласної ради подані проекти рішень про оголошення об’єктами природно-заповідного фонду ландшафтних заказників «Зелена», 87га (Погребищенський район); «Волошкове поле», 15 га; ботанічної пам’ятки природи «Бабійове», 15 га (Чечельницький район); ландшафтного заказника «Борсуки», 20 га (Жмеринський район).

Підготовлені для погодження користувачів документи на: ландшафтні заказники «Балин», «Рогатки», «Білі бліндажі», «Глибока долина» (Мурованокуриловецький район); гідрологічні пам’ятки природи «Підмит», «Гребельки», «Тарасова левадка», «Козацький горб» (Шаргородський район);

ландшафтний заказник «Липовецькі дубки» (м. Липовець); лісовий заказник «Городище-Галявина» (Іллінецький район). Ведеться робота з розширення площі ландшафтних заказників «Перемога», «Немиренецьке» (Козятинський район)

Серйозною проблемою залишається всихання хвойних насаджень області, яке виявлене на площі біля 9,5 тис. га або близько 28% від загальної площі цих насаджень. Причинами всихання є кліматичні зміни, внаслідок чого відбулось пониження ґрунтових вод, зміна гідрорежиму ґрунту; високий температурний режим веде до різкого збільшення транспірації дерев: кореневі та стовбурні гнилі та стовбурні короїди-топографи, які заносять грибкову інфекцію. Наразі профільними установами готується перелік заходів, спрямованих на попередження хвороб та збереження хвойних дерев.

Також йшлося про необхідність включення спеціалістів-екологів до штату райдержадміністрацій. Як зазначив директор департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Микола Ткачук: «Обсяг та важливість поставлених перед природоохоронною галуззю завдань вимагають більш активної та фахової роботи на місцях. Тому підкріплення спеціалістами-екологами на рівні районів є обов’язковим. Діяльність  керівництва облдержадміністрації у даному напряму вже дала перші результати. Очікуємо на введення фахівців-екологів до штату структурних підрозділів  кожної райдержадміністрації».

агро    ПЗФ    ставки