Досвід впровадження біоенергетичних проектів вінничани вивчали в Тернопільській області

Делегація Вінницької області прийняла участь в тренінгу-навчальному турі «Біоенергетичні проекти: від ідеї до втілення», який проходив 19-20 жовтня у м. Борщів Тернопільської області. Організатором тренінгу виступив Вінницький відокремлений підрозділ Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування».

До складу делегації входили представники Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації, а також одинадцяти об’єднаних територіальних громад Вінницької області.

         Захід проходив на базі Громадської організації Науково-технічний центр «Біоенергія», який займається реалізацією норвезько-українського проекту «Створення центру для біоенергетики та управління місцевими енергоресурсами». Метою даного проекту є збільшення виробництва і використання біоенергії та інших видів відновлюваної енергії, вивчення та адаптація нових технологічних рішень в галузі альтернативних джерел енергії.

         В ході тренінгу кандидат с.г. наук, директор ГО НТЦ «Біонергія» Михайло Гументик ознайомив учасників з технологіями вирощування та переробляння високопродуктивних злакових культур для виробництва твердих видів біопалива. Доктор с.г. наук, професор, завідувач лабораторії технології вирощування біоенергетичних культур НАНУ Ярослав Фучило ознайомив з технологіями вирощування та переробляння деревних культур (верба тополя, акація) для виробництва паливної щепи. Консультанти з біоенергетики ГО НТЦ «Біонергія» Василь Паскарик та Олександр Степовий презентували техніку для переробляння деревини та відходів для виробництва паливної щепи, а також енергетичного обладнання за принципом виробництва синтез-газу.

         Також учасники ознайомилися з практичними результатами роботи ГО НТЦ «Біонергія». Зокрема, на полях Центру побачили посадки міскантусу, який є високоефективною екологічно чистою культурою та має широкі можливості використання для виробництва твердих видів палива. (Урожайність сухої біомаси становить 15-20 т/га. Біомасу можна збирати щорічно за допомогою звичайних кормозбиральних комбайнів, а отримана маса може йти безпосередньо на вироблення тепла або перероблятися в паливні брикети чи гранули. Міскантус  рекомендований для вирощування на малопродуктивних ґрунтах, не придатних для сільськогосподарських культур. Також на дослідних землях вирощується Свічгарс (просо прутоподібне), сорго, закладені перші зразки павловнії.

                Фахівці Центру продемонстрували  процес подрібнення деревних відходів в щепу та роботу опалювального котла, для роботи якого використовується щепа та розповіли про проведення досліджень з технології зволоженого гранулювання та торрифікації органічної сировини.

                Вивчення досвіду тернополян в сфері енергоефективності  є досить актуальним для розвитку об’єднаних територіальних громад Вінниччини, адже питання благоустрою, забезпечення альтернативними енергетичними ресурсами, особливо закладів соціальної сфери стоїть на порядку денному.

         Учасники навчального тренінгу отримали нові знання та позитивні враження для подальшого впровадження успішного досвіду в своїх громадах.