Впровадження альтернативних видів палива на цукрових заводах та їх вплив на довкілля: як знайти розумні компроміси?

21 вересня 2017 року перший заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації Андрій Гижко та директор Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Микола Ткачук з робочим візитом відвідали ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина», що у Томашпільському районі та побували на місцевому цукровому заводі. За інформацією національної асоціації цукровиробників України «Укрцукор», з часу заснування у 1856 році  за всю історію підприємства завод жодного року не простоював і одним з перших цього року в Україні розпочав сезон цукроваріння. На даний момент потужність переробки складає близько  2,4 тис. т цукрових буряків на добу.

На виконання доручень уряду завод одним із перших в області перейшов на альтернативні види палива. Але ці види – не енергія сонця, вітру чи води, і, звичайно, справляють значно більший вплив на довкілля, ніж використання газу. Викиди в атмосферне повітря стали предметом занепокоєння місцевих жителів. Для вивчення і оцінки ситуації в цих умовах керівництво області зустрілося з генеральним директором агрокомплексу Юрієм Морозом та директором Томашпільського цукрового заводу Валерієм Медведем.  

За словами Андрія Гижка, цікавило насамперед яка економія від переходу виробництва на альтернативні види палива і чи є від цього користь, які заходи вживаються підприємством задля зменшення впливу на довкілля і уникнення скарг від громадян. Крім того, цукровий завод – це не лише вплив на повітряний басейн, але й на поверхневі водойми. З огляду на те, що підприємство придбало земснаряд для очистки ставків і так званих полів фільтрації, хотілося б почути про подальші плани, бо сам факт придбання уже свідчить, що ніхто не сидить, склавши руки. Адже у нас на Вінниччині найбільша кількість ставків – понад 5 тисяч. Така значна зарегульованість не сприяє самоочищенню водойм, тому про це потрібно дбати в кожному конкретному випадку.

За інформацією представників підприємства, завод бачить існуючі проблеми та постійно працює над їх усуненням. Відчувається, що до такого повороту подій, до негайного переходу на альтернативні види палива, як це фактично відбувалось в буремні 2014-2015 роки, як і власне до війни, ніхто не був повністю готовий, ніхто не встигав прорахувати ризики, бо газ просто відмикали. Тепер ті часи позаду, і окрім поліпшення якості очистки фільтрів треба думати і над проблемою утилізації золи, яка накопичується від спалювання вугілля. Як засвідчила розмова, процес, хоч і поступово, але триває. Наприклад, відходи вугілля та недопалу навчились використовувати на цегельних та цементних заводах. Одним зі способів зменшення впливу на атмосферне повітря є використання сортів вугілля, які не лише більш якісні з екологічної точки зору, але й більш енергоефективні. Останнім часом асортимент такого вугілля в Україні зростає. В поточному році на заводі на одному з котлів було включено у схему очистки новий фільтр для вловлювання дрібнодисперсних часток.

Залишається сподіватись, що Вінниччина цього року залишиться і з цукром, і з чистим повітрям.

Для довідки: «Агрокомплекс «Зелена долина» заснований в 2004 році, входить у групу компаній «Терра Фуд». В структуру підприємства входять кілька агроформувань, цукровий завод, племзавод і хлібоприймальне підприємство. Земельний банк — 28 тис. га.

 

Прес-служба департаменту