Круглий стіл на тему «Формування ринку землі. Досвід Молдови для України»

18 серпня делегація Єврорегіону «Дністер» взяла участь в круглому столі на тему «Формування ринку землі. Досвід Молдови для України», який проходив в м Окниці, Республіка Молдова.

Від української сторони у складі делегації були голова Єврорегіону «Дністер»; директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля УААН; голова ГО «Вінницьке регіональне відділення спілки землевпорядників України»; голови Ямпільської та Могилів-Подільської районних рад, депутати Вінницької обласної Ради; голова Вінницької обласної організації профспілки працівників АПК; директор СТОВ «Авангард» с. Сільниця Тульчинського району; голова Вінницької обласної організації спілки юристів України. Департамент АПР, екології та природних ресурсів у складі делегації представляв начальник управління охорони земель, природних ресурсів та екологічної експертизи Андрій Магера,

Молдовську сторону представляли: голова району Окниця; заступник голови Єврорегіону та землевпорядник району. Очільники сільськогосподарських підприємств докладно розповіли про те, як проходила земельна реформа в Республіці Молдова, про проблеми та шляхи їх вирішення.

В умовах Молдови, яка не володіє великими енергетичними та мінеральними ресурсами, розвинутою промисловістю, агропромисловий комплекс представляє основу економіки, а сільське населення - більшість жителів країни. З початку земельних перетворень  (1992 рік) була завершена програма приватизації земель сільськогосподарського призначення, впроваджені перший кадастровий проект, проект підтримки приватизації землі і пілотний проект по консолідації сільськогосподарських земель.

Площа району Окниця становить 57000 га, з них у державній власності - 7000 га, в органах місцевого самоврядування - 12000 га і 38000 га в приватній власності. Квота (пай) становить 1,23 -1,40 га (для порівняння, пай Вінницькій області - 2,4 га). У Молдові зареєстровано 3 типи господарств: фермерські, акціонерні та товариства з обмеженою відповідальністю. Всього ж на сьогоднішній день в кадастр нерухомого майна зареєстровано більше 85% всіх об'єктів нерухомості і видано близько 2000 актів на право володіння земельними ділянками сільськогосподарського призначення, присадибними землями і земельними ділянками під житловими будинками та городами, що знаходяться в межах населених пунктів.

Створення єдиної кадастрової системи, яка гарантує реєстрацію прав на нерухомість, і надання достовірної інформації про неї дало поштовх розвитку ринку нерухомості та, перш за все, земельного ринку. Розвиток земельного ринку змінив структуру власників земель сільськогосподарського призначення.

До прийняття закону про ринок землі ціна на землю була близько 200-300 $ за 1 га, а після утворення ринку виросла приблизно в 10 разів. І тепер вартість 1 га становить від 2,500 $ до 5000 $. Закон забороняє громадянам іноземних держав купувати землю. Таке право мають тільки громадяни Республіки Молдова.

За наслідками обговорень було вирішено запросити до Вінницької області фахівців з Республіки Молдова для участі у більш масштабному заході з даних питань. А метою такого спілкування є внесення рекомендацій у вигляді поправок до вітчизняного  законодавства.