Інноваційні технології у розведенні та догляді за тваринами: використання продукції на основі діатоміту

Головну роль у тваринництві відіграє кормова база. Часто проблема, з якою стикаються великі і середні ферми, полягає в тому, що вони не в змозі забезпечити адекватне харчування тварин. Якщо в їжі, призначеній для тварин, в недостатній кількості містяться білки, вітаміни, мінерали, то з часом продуктивність худоби знижується, утримання стає нерентабельним.

Для вирішення таких проблем розробляються кормові добавки, які значно підвищують поживну цінність основного корму. Але такі препарати дуже дорогі. Альтернативою цьому є використання інноваційних та перспективних технологій. Однією з таких інновацій є використання препаратів на основі природного мінералу - діатоміту. Це пухка й ущільнена землиста порода, ніжна на дотик, тонкопориста, надзвичайно легка. У сухому стані діатоміт має світло-сірий, злегка жовтуватий або майже білий колір. Складається діатоміт головним чином з дрібних кремнієвих скелетних частин радіолярій і губок, також дуже дрібних округлих зерен кремнезему. Містить оксиди кальцію і заліза. У невеликих кількостях є мідні гелати, оксиди магнію, цинк, марганець. У великій кількості в діатомітах є вітаміни групи В та вітамін К3. Діатоміт, який входить до складу кормів для тварин, пригнічує активність компонентів, які негативно впливають на синтез гормонів. Завдяки такому ефекту в шлунку і кишечнику тварин збільшується лактоза і біфідобактерії. Під впливом корисних мікроорганізмів прискорюється обмін речовин, відбувається правильне засвоєння поживних речовин. В результаті підвищується її продуктивність.
Крім того, одними з найважливіших властивостей активного кремнію є здатність до поглинання вологи та його антимікробна дія. Враховуючи цей фактор на основі діатоміту розроблено ряд гігієнічних засобів, які використовуються в якості підсушувачів підстилки та присипок. Такі засоби покращують гігієну підстилки - зменшують її вологість, знижують забрудненість патогенними бактеріями і пліснявими грибами, нейтралізують запахи аміаку та сірководню. Присипки на основі діатоміту зменшують подразнення слизових оболонок та шкірних покривів тварин.
Препарати на основі діатоміту безпечні при випадковому потраплянні всередину організму тварин, так як виготовлені з мінеральної сировини кормової якості. Вони дозволяють суттєво знизити респіраторні захворювання та захворювання КШТ, запобігають травмам при падінні на слизькій підлозі.
Для підвищення продуктивності курей-несучок та збереження поголів’я курчат-бройлерів використовується Коретрон – мінеральна кормова добавка. Крім доповнення до кормів, діатоміт використовується в пташниках для боротьби з курячими кліщами. Коли паразити виявляються на птиці, діатоміт розсіюється в місцях, де є скупчення птахів. Він діє на кліща, сушить його, механічно порушуючи верхню хітинову оболонку. З цією метою можна додавати діатоміти в піщані ванни для птахів.
У зв’язку з вищевикладеним слід визнати, що застосування висококремнієвих порід є унікальним засобом як для збереження поголів’я тварин, так і для підвищення їх продуктивності та одержання екологічно безпечної і якісної продукції, які дозволять підняти галузь тваринництва на якісно новий рівень.