Центр наукового забезпечення агропромислового виробництва Вінницької області інформує про стан посівів сільськогосподарських культур на 27 квітня 2017 року.

Метеорологічні умови другої половини  квітня різко контрастували з попереднім періодом, що істотно вплинуло на ріст та розвиток сільськогосподарських, особливо, ранніх ярих культур. Починаючи із 10 квітня на зміну аномально теплому березню та першій декаді квітня прийшло різке похолодання з частими приморозками у передранкові години. На більшості посівів для рослин з активними фізіологічними процесами, обумовленими попереднім теплом та вологою, таке похолодання виявилось стресовим. Так, у Жмеринському, Барському, Літинському, частково – Муровано-Куриловецькому та Тиврівському районах нічні показники температури на висоті 2см від поверхні ґрунту в ніч на 18 квітня (ще до поширення снігового циклону) опустились до -7 0 С. Часті приморозки  до -40 С спостерігались практично на всій території області.

    20 – 21 квітня циклон із снігопадами охопив південну частину регіону – майже третину її території з півдня. Висота снігового покриву становила від 7 – 8 см у крайніх південних районах до 3 – 4 см на північній межі південної зони, приблизно до лінії Томашпіль – Тульчин – Гайсин – Іллінці. У нічні години сніговий покрив істотно знівелював негативну дію низьких температур на посіви ранніх ярих культур, сходи яких були на поверхні ґрунту. Відомо, що кожен сантиметр снігового покриву знижує негативну дію морозу приблизно на 10 С. При цьому висота снігового покриву зменшувалась у напрямку з півдня на північ, але у цьому ж напрямку зменшувалась кількість посівів, які мали сходи.

         У північній частині області мінімальні показники температури поверхні ґрунту ( -40 С) і повітря (-1,40 С) відмічено в ніч на 21 квітня за відсутності снігу. Обстеження, проведені Центром наукового забезпечення регіону 25 – 26 квітня, показали, що істотного ураження посівів приморозками, яке б вплинуло на рівень врожайності, не відбулось. Однак локально відмічено ураження приморозками та депресивний стан ячменю ярого та ріпаку озимого. Стан цих культур протягом останніх днів помітно покращується.

         На більшій частині області, яку не охопив сніговий покрив, на час максимального зниження температури проростки соняшнику, буряків цукрових та кукурудзи знаходились під поверхнею ґрунту і ураження приморозками не зазнали.

Як відмічалось у попередніх наших повідомленнях, стан посівів пшениці озимої у порівнянні з аналогічним на час припинення осінньої вегетації різко покращився завдяки сприятливому гідротермічному режиму березня та ранньовесняному догляду за посівами. Сьогодні понад 80% посівів знаходяться на завершенні третього етапу органогенезу і є в доброму стані. Від 25 до 30% з них увійшли у фазу формування надземних міжвузль (виходу в «трубку»). Решта (біля 20%) є у задовільному стані. Тимчасове похолодання істотно не вплинуло на подальший ріст та розвиток цієї культури.

      Середньодобова температура повітря першої половини третьої декади квітня склала +6,20 С за багаторічної норми +10,10 С, або на 3,90 С холодніше від норми. Мінімальні її показники відмічено 21 квітня – -1,40 С (на поверхні ґрунту на 6 годину ранку – -4,00 С), максимальні – 26 квітня – +20,80 С. Сума  опадів  за  цей період становила 1,0 мм.,з початку місяця – 33,4 мм., за багаторічної норми квітня 40,3 мм.

     З метою послаблення негативної дії приморозків слід провести заходи, спрямовані на покращення фізіологічного стану рослин, а також зменшення конкуренції з боку бур’янів шкідників та хвороб, які за умов, що склались, можуть мати значно більший негативний вплив. Зокрема, слід терміново завершити друге підживлення озимих колосових культур азотними добривами. Відслідкувати і за потреби провести превентивне обприскування проти хвороб. Для зняття стресового стану в бакову суміш бажано додати стимулятори росту та мікродобрива, особливо ті, що містять магній, бор, молібден та марганець. Ці заходи доцільно провести в першу чергу на посівах, пошкоджених приморозками. Обприскування проти хвороб за потреби варто сумістити із внесенням гербіцидів, оскільки більшість бур’янів, особливо зимуючих, практично не постраждали від приморозків і можуть скласти потужну конкуренцію культурним рослинам. На посівах ріпаку озимого підживлення слід сумістити із обробітком проти ріпакового квіткоїда, поява якого ймовірна за кілька днів.