«Зайнята людина – це щаслива людина, а офіційно зайнята людина – це не тільки щаслива, а й соціально захищена людина»

 В рамках виконання Плану спільних заходів з питань детінізації доходів громадян та зайнятості населення у Вінницькій області та за ініціативи Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації спільно з соціальними партнерами, проведено лекцію для учнів випускних курсів Вищого професійного училища №7 м. Вінниця на тему: «Зайнята людина – це щаслива людина, а офіційно зайнята людина – це не тільки щаслива, а й соціально захищена людина».

Метою проведення зустрічі було те, щоб випускники при майбутньому влаштуванні на роботу чітко усвідомлювали те, що отримання заробітної плати «в конверті» позбавить їх соціального пакету, гарантованого державою. зокрема: права на відпустки, оплати лікарняного в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, захисту від незаконного звільнення, пенсійного забезпечення в майбутньому, тощо.

Згідно з Конституцією України кожна людина має право на працю, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується. Але ще чимало громадян живуть днем нинішнім, надаючи перевагу тимчасовим сумнівним вигодам, тому доводиться зустрічатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин – «тіньовою» зайнятістю.

Працівники, які погоджуються одержувати зарплатню в «конвертах», стають заручниками самих себе. Працівник, отримуючи нелегальну винагороду в результаті домовленості з роботодавцем, позбавляє себе соціальних виплат та гарантій.

Таким чином, влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати: якщо зарплату виплачують «в конверті», це означає, що роботодавець, швидше за все, не укладе трудовий договір, а також не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду, а це неминуче призведе до того, що:                     

– вимагатимуть працювати понад норму, а то і часто без додаткової оплати праці;

– не буде гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат);

– не буде ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;

– не буде права на відпустку, в тому числі, і на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною;

– не буде права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

– не буде права на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов’язана з шкідливими умовами праці);

– не буде права на охорону праці;

– не буде права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок – на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань;

– людину можуть звільнити у будь-який момент, без виплати вихідної допомоги, а можливо, і без оплати за виконану роботу.

 Отримати належний під час звільнення розрахунок в переважній більшості випадків вкрай складно, факт перебування в трудових відносинах з роботодавцем доведеться доводити у суді з допомогою свідків.

Повага до себе починається з шанування законів своєї держави.

Про це вели мову: начальник відділу праці та соціально-трудових відносин Департаменту соціальної та молодіжної політики обласної державної адміністрації І. Курдеша, головний спеціаліст відділу праці та соціально-трудових відносин Департаменту соціальної та молодіжної політики обласної державної адміністрації Т Матвієнко, Голова Федерації профспілок області           М. Колесник, заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Вінницькій області  В. Партій, головний спеціаліст сектору забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного відділу Управління Пенсійного фонду України у  м. Вінниця Н. Дмитрієнко, заступник начальника відділу комунікацій Головного Управління Державної Фіскальної Служби у Вінницькій області Л. Павлюк, начальник відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Н. Вітов

Загалом захід відбувся в дружній атмосфері.