Я маю право! Як примусити роботодавця сплатити борг по заробітній платі?

У рамках реалізації правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області консультують, що робити, якщо роботодавець не виплачує чесно зароблені кошти.

Заробітна плата – грошова винагорода, яку працедавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. У день звільнення працівникові повинен бути повністю виданий розрахунок по заробітній платі, включаючи оплату праці за останній день роботи, а також відпускні за невикористані дні відпустки.

Трудове законодавство України передбачає відповідальність працедавця за затримку заробітної плати. Затримка розрахунку з працівником при звільненні тягне обов’язок працедавця провести на користь працівника виплату середнього заробітку за весь час затримки. Крім того, за порушення працедавцем встановлених термінів виплати заробітної плати працівникові в обов'язковому порядку виплачується компенсація за несвоєчасну виплату заробітної плати.

Є два способи стягнення боргу з роботодавця по нарахованій та невиплаченій заробітній платі. Це позасудовий спосіб і судовий спосіб.

Якщо людина працює на підприємстві, їй нарахована заробітна плата й існує заборгованість по цій заробітній платі, то така особа має можливість звернутися до профспілки і комісії з розгляду трудових спорів, якщо такі є на підприємстві. Комісія зобов'язана розглянути скаргу в присутності працівника, представника профспілки, адвоката й винести рішення щодо стягнення з роботодавця відповідної суми боргу.

Таке рішення комісії є виконавчим документом і підлягає примусовому виконанню органами державної виконавчої служби.

Якщо на підприємстві комісія з розгляду трудових спорів не сформована, тоді є інший шлях відстоювання своїх прав і отримування заробітної плати – судовий.

Для того, щоб стягнути з роботодавця борг по заробітній платі, треба скласти позовну заяву про стягнення заборгованості по заробітній платі і звернутися до суду. Заява подається до суду або за місцем реєстрації працівника або за місцем реєстрації підприємства.

Існують два види стягнення заборгованості по зарплаті через суд – у порядку наказового або позовного провадження. При цьому наказове провадження є пришвидшеною і спрощеною процедурою. А розгляд справи в порядку позовного провадження передбачає виклик сторін до суду, де в ході судових засідань сторони даватимуть пояснення і надаватимуть докази своєї правоти.

Слід зауважити, що в порядку наказового провадження можна стягнути тільки невиплачену зарплату.  А у порядку позовного – працівник може вимагати виплату компенсації у зв'язку з порушенням термінів виплати заробітної плати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги.

Для стягнення боргу спочатку треба письмово вимагати на підприємстві розрахунок заборгованості із заробітної плати. Цей розрахунок потрібний, щоб підготувати позовну заяву до суду. Лист з вимогою про видачу розрахунку необхідно або особисто віднести і зареєструвати на підприємстві, або послати поштою рекомендованим листом з повідомленням. Також треба витребувати копії наказів про прийом на роботу і про звільнення (якщо працівник звільнений), копію трудової книжки (якщо вона знаходиться на підприємстві).

Після цього, отримавши розрахунок заборгованості та інші документи, треба подати заяву до суду про видачу судового наказу про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, до якого необхідно додати усі документи.

Далі суд або видасть наказ про стягнення заборгованості із заробітної плати, або відмовить в прийнятті заяви.  У разі відмови у вас залишиться право знову звернутися до суду, але вже в порядку позовного провадження.

Також тільки в порядку позовного провадження можливе стягнення заборгованості по зарплаті, якщо підприємство відмовилося видати довідку з розрахунком заборгованості і інші документи. В цьому випадку до суду подається позовна заява, де розрахунок заборгованості робиться самим позивачем, виходячи з суми заробітної плати. А суд зажадає розрахунок заборгованості і інші документи у підприємства вже в ході процесу.

Крім того, за затримку виплати заробітної плати існує адміністративна і кримінальна відповідальність.

Щодо відшкодування моральної шкоди, то відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист цивільних прав та інтересів у разі їх порушення.

Статтями 16 та 23 Цивільного кодексу України передбачено право особи на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Порядок відшкодування моральної шкоди у сфері трудових відносин регулюється статтею 237-1 КЗпП України, яка передбачає відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування шкоди визначається законодавством.

Загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!» має на меті підвищити юридичну грамотність українців та сформувати нову правову культуру в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Нагадуємо, що Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області розташований за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 82.

Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).

"Гаряча лінія" голови облдержадміністрації з питань протидії корупції та додержання законодавства з питань праці і зайнятості населення та захисту прав інвесторів
тел.: (0432) 65-17-61
e-mail: stop_korupcia@vin.gov.ua

Повідомлення про корупційне правопорушення

Архів новин

Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3